Ta debata wyborcza mogła zmienić bieg trwającej kampanii! W środowy wieczór portal wSzczecinie.pl zorganizował największą w mieście otwartą debatę z kandydatami do parlamentu. Wydarzenie okazało się sukcesem zarówno jeżeli chodzi o frekwencję w Galerii Kaskada, jak i obecność, i aktywność internautów. Przedstawiciele komitetów wyborczych zmierzyli się z pytaniami o budowanie szczecińskiego dobrobytu, współpracę polsko-niemiecką czy z indywidualnymi pytaniami od naszych internautów. Nie zabrakło momentów kontrowersyjnych.

„Nie można się drzeć na Niemców” kontra „Nie możemy być kolonią Niemiec”

Debata podzielona była na cztery części, w pierwszej przedstawiciele komitetów wyborczych odpowiadali na pytania o budowanie szczecińskiego dobrobytu oraz o to, w jakich przestrzeniach najbardziej widzą współpracę polsko-niemiecką.

– Musimy współpracować, mamy bliskość granicy, mamy Euroregion Pomerania. Marszałek Geblewicz robi wszystko, by Szczecin był centrum dla całego pogranicza. A Ci, którzy wyją, to boją się Niemców, obrażają ich, nie rozumieją tego, że w Szczecinie Niemcy mogą nie tylko robić w Kaskadzie zakupy, ale mogą tu pracować, uczyć się i funkcjonować. Nie można się tylko na nich drzeć i ich obrażać. Nie umiecie współpracować, bo nie znacie języków, bo jesteście słabo wyedukowani – zaczął ostro Sławomir Nitras.

– Obowiązkiem każdego polityka jest dobra polityka zagraniczna, nasza polityka z Niemcami musi być dobra, ale muszę zwrócić uwagę na jedną rzecz, dlaczego to Niemcy do nas przyjeżdżają, a nie my do nich? Dlaczego zarabiamy mniej? Bo rządzą nami Ci, którzy nie potrafią tego zmienić – mówił Marcin Bedka z Konfederacji.

– Położenie geograficzne mamy jakie mamy, do Warszawy mamy dalej niż do Berlina. Niestety, w naszej ocenie, tego nie wykorzystujemy. Historię trzeba znać i szanować, ale nie może nam przeszkadzać w budowaniu przyszłości. Z Niemcami warto rozmawiać o przyszłości – mówił za to przedstawiciel Lewicy Dariusz Wieczorek.

Małgorzata Jacyna-Witt również ripostowała mocno: – Przypomnijcie sobie premier Ewę Kopacz jak ją Angela Merkel targała po dywaniku, biedna kobieta nie wiedziała gdzie iść. Tak wyglądała polityka PO w relacjach polsko-niemieckich, nie możemy być kolonią ani francuską, ani niemiecką. Musimy budować polską gospodarkę. Polityka historyczna na kolanach, tak była robiona polityka. Pokazujemy na świecie, kto wywołał II Wojnę Światową, tak trzeba mieć mądrą politykę gospodarczą i historyczną – mówiła Jacyna-Witt.

– Historii nie możemy zapominać, nie zapominają jej ani Polacy, ani Niemcy. Teraz jest czas współpracy, mamy Euroregion Pomerania, który świetnie współpracuje. Berlin jest dla nas oknem na świat – mówił Jarosław Rzepa z PSL Koalicji Polskiej.


Gorące odpowiedzi na prowokacyjne pytania internautów

W drugiej części debaty kandydaci do parlamentu zmierzyli się z pytaniami indywidualnymi od internautów portalu wSzczecinie.pl.

Jarosław Rzepa zapytany został o stan zabytków na terenie regionu i swój plan na ich renowację: – Mam wielkie pytanie do rządzących, jakie kwoty trafiają na ochronę zabytków? Niewielkie! My jako samorząd wydaliśmy na ochronę zabytków ponad 40 milionów złotych. Przeznaczamy pieniądze na renowację kościołów, a rząd nie przeznaczył na to ani złotówki!

Małgorzata Jacyna-Witt pytana była o ograniczenie handlu w niedziele: – Polacy są zadowoleni, że nie ma handlu w niedzielę. Zaproponowaliśmy: idźcie do kina, idźcie na spacer, a ludzie pracujący niech odpoczywają. To bzdura, zależy, których Polaków pytamy, wspaniałe rodzinne niedziele dla wszystkich! – mówiła Jacyna-Witt.

Dariusz Wieczorek zapytany został o rewolucję obyczajową, którą planuje wprowadzić Lewica. Polityk się nie zgodził, ale jednocześnie… wyszedł zza mównicy prezentując swoich kolegów z listy wyborczej: – Lewica kocha ludzi i chce rozmawiać z ludźmi. Jesteśmy jedną drużyną, mamy wpisane to w programie, że nie walczymy z Kościołem, nasza partia chodzi do kościoła, ale chcemy przestrzegania konstytucji. Dlaczego podatki ma płacić taksówkarz, a ksiądz proboszcz nie? – mówił dalej Wieczorek.

Marcin Bedka był pytany o prywatyzację w wersji „hardkor” według Janusza Korwin-Mikkego: – Sprywatyzowano telekomunikację polską, sprzedając ją francuskiemu rządowi i obłowił się na tym polski oligarcha. Prywatyzacja jest dobra, ale z głową, a nie tak jak za Balcerowicza. Ludzie, którzy prywatyzowali Polskę, to byli złodzieje majątku narodowego – mówił.

Sławomir Nitras mierzył się z pytaniem o socjalne obietnice Koalicji Obywatelskiej: – Nie licytujemy się z PiS na niemożliwe obietnice, dostrzegamy problemy społeczne, nie możemy się zgodzić z tym, że 500+ rozwiązuje wszystkie problemy. Brak żłóbków? Ale macie 500+. Nie ma pomocy dla niepełnosprawnych? Ale macie 500+. Zobaczcie, jak wyglądają szkoły i jak zarabiają nauczyciele – mówił Nitras.

Grande finale kampanii wyborczej, czyli 100 sekund dla każdego kandydata

W ostatniej części debaty portalu wSzczecinie.pl każdy komitet wyborczy miał 100 sekund na przekonanie wyborców do głosowania. Podczas całego programu nie zabrakło zwrotów akcji. Przed debatą przed sceną zaprezentował się zespół ludowy zaproszony na wydarzenie przez Jarosława Rzepę, Sławomir Nitras zaprosił na scenę kandydatki Koalicji Obywatelskiej, a Marcin Bedka przeciął symboliczną… szubienicę.

Debata portalu wSzczecinie.pl była największą otwartą debatą parlamentarną w województwie zachodniopomorskim. Partnerem w organizacji wydarzenia była Galeria Kaskada oraz firma wsound.

Już w niedzielę 13 października odbędą się wybory parlamentarne. Od 21.00 będziemy relacjonować na żywo sytuację w sztabach politycznych. Ok. 22.20 wystartuje nasze specjalne studio wyborcze, podczas którego zachodniopomorscy politycy będą komentować wyniki wyborów, a ok 22.50 zaprosimy na rozmowę z drem hab. Piotrem Chrobakiem, politologiem, który również będzie komentować wyniki wyborów.

Dużo więcej zdjęć z debaty znajdziecie na naszym Facebooku tutaj