Rok temu był jeden mocny dzień – teraz będą dwa! Dokładnie 30 i 31 sierpnia to termin drugiej edycji Festiwalu Garaże, który obok finału przeglądu kapel młodego pokolenia proponuje występy uznanych już i popularnych polskich artystów. Do takich na pewno należą: O.S.T.R., Organek i Paweł Domagała, których będzie można zobaczyć w Teatrze Letnim.

Program imprezy jeszcze jest otwarty

– Faktycznie mamy taki męski skład w tym roku, ale to nie jest efekt jakiegoś planu. Chcieliśmy też zaprosić rockowe artystki, ale wszystkie miały już te terminy zajęte. Jednak program imprezy nie został definitywnie zamknięty i kobiety mogą też jeszcze się na nim pojawić – mówi Paweł Cichecki reprezentujący organizatorów tego wydarzenia.

Hip-hop i skrzypce

Pierwszego dnia festiwalu dużą atrakcją będzie na pewno O.S.T.R. – muzyk i kompozytor, a także producent, czterokrotny laureat Fryderyka, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie… skrzypiec. – Według mnie to najlepszy obecnie polski raper, w dodatku bardzo produktywny, bo ma na swoim koncie już 20 płyt. Chcieliśmy mieć w programie wykonawcę hiphopowego i bardzo się cieszę, że jest nim właśnie ten twórca – mówi organizator.

Brzydki, zły, ale szczery

Ten rok O.S.T.R. już chyba może zaliczyć do udanych, bo w styczniu wydał album „Instrukcja obsługi świrów” (którego producentami są oprócz niego samego także Killing Skills i Jaap Wiewel), a w maju autobiografię zatytułowaną „Brzydki, zły i szczery”. Jego fani mają wiele powodów do radości, a szczecinianie dodatkowo dostaną sierpniowy występ na Festiwalu Garaże.

Najciężej zabiegaliśmy o niego

Paweł Domagała, który wystąpi tego samego dnia, to muzyk, ale przede wszystkim aktor znany z takich filmów jak „Wkręceni”, „Serce nie sługa” czy „Gotowi na wszystko. Exterminator” oraz z wielu serialowych ról. – Najciężej i najdłużej zabiegaliśmy o tego artystę. To, że znalazł się w programie naszego festiwalu, to na pewno dobra wiadomość dla tych, którzy nie mogli zobaczyć go podczas jedynego do tej pory szczecińskiego występu Pawła w Filharmonii, w tamtym roku. Wtedy bilety zostały szybko wyprzedane, bo tamta sala nie jest tak duża. Teatr Letni pomieści zdecydowanie więcej osób – mówi organizator.

Domagała prywatnie jest mężem aktorki Zuzanny Grabowskiej (córki aktora Andrzeja Grabowskiego). Jego dokonania muzyczne mają początek w 2009 roku, kiedy założył zespół Ginger. Trzy lata temu wydał swój pierwszy solowy singiel „Jestem tego wart”, a następnie debiutancki album studyjny „Opowiem ci o mnie”. W czerwcu ubiegłego roku ukazał się drugi album – „1984”. Piosenki z obu płyt (m.in. hit „Weź nie pytaj”) usłyszymy w Teatrze Letnim.

Dwa albumy i… ciekawa teoria

31 sierpnia na scenie tego obiektu pojawi się Organek, niewątpliwie jeden z najpopularniejszych artystów rockowych ostatnich kilkunastu miesięcy. To absolwent filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, znany wcześniej z zespołu Sofa. Po odejściu z niego wydał ze swym nowym zespołem albumy „Głupi” oraz „Czarna Madonna”. Podobnie jak O.S.T.R. został uhonorowany już czterema Fryderykami. Teraz przygotowuje do wydania trzeci album, a na razie opublikował… powieść „Teoria opanowywania trwogi”. Jak informuje wydawca, jest to „przepełniona odwołaniami do literatury, filmu, muzyki i popkultury opowieść o rezygnacji, zagubieniu w kapitalistycznej rzeczywistości, rozpadzie więzów rodzinnych”….

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Academia wraz ze Strefą Kultury Studenckiej US, a bilety na festiwal można już kupić w punktach stacjonarnych, na ticketos.pl oraz bilety.fm.

Więcej informacji na oficjalnym fanpage Festiwal Garaże.