Czy osoby słabowidzące i słabosłyszące mogą cieszyć się przedstawieniami operowymi? Tak! Dowodem są zakończone właśnie warsztaty „Poczuj operę”. Jego uczestnicy przez pół roku poznawali operę „od kuchni”, a efekty ich działań można obejrzeć w Galerii O. Czekają tu na nas rekwizyty teatralne, suknia gwiazdy estrady, obrazy i fotografie.

Jak gwiazda opery

W warsztatach udział brały dwie grupy wiekowe: młodzież oraz seniorzy.

– Od razu się polubiliśmy. Są bardzo fajni. Na pewno będziemy się nadal spotykać, chociaż warsztaty już się skończyły. Jeśli będą organizowane w przyszłości, ja na pewno przyjdę – mówi Gabriel, jeden z uczestników warsztatów. Najlepiej wspomina zajęcia z profesjonalną choreografką. – Dobrała stroje pasujące do nas. Do tego, jak wyglądamy i jacy jesteśmy. Wyglądaliśmy, jak profesjonaliści – opowiada.

Sita, tarki i durszlaki

W Galerii O. na zwiedzających czekają efekty półrocznej pracy uczestników warsztatów. Uwagę przyciąga przede wszystkim suknia divy stworzona z wielu małych fragmentów płótna, każdy z kawałków został ozdobiony przez jednego z uczestników. Ciekawie prezentują się też instrumenty muzyczne wykonane z takich przedmiotów, jak sitka, tarki i durszlaki oraz zdjęcia wielkoformatowe i elementy scenografii.

Bez skrępowania

Maciej Mizgalski, jeden z organizatorów projektu, przekonuje, że opera nie powinna onieśmielać nikogo.

– Zależy nam na tym, żeby ludzie poczuli operę, a nie czuli się skrępowani przychodząc do nas. Opera jest tak naprawdę dla każdego. Wiele osób wciąż uważa, że do tu trzeba przyjść w smokingu i lakierkach, a przecież jeśli ktoś przyjdzie w jeansach i swetrze, to co? To nic – mówi. Podobnie jest z osobami słabowidzącymi i słyszącymi, każdy, bez względu na ograniczenia z jakimi mierzy się na co dzień, może tu znaleźć coś dla siebie.

Partnerem projektu jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci słabosłyszących im. J. Tuwima w Szczecinie oraz inicjatywa OKO NA UCHO, która ma na celu popularyzację audiodeskrypcji w polskich placówkach kulturalnych.