Opuszczone budynki dawnego domu dziecka znajdują się w pięknym, choć zaniedbanym, parku przy ul. Walecznych 23. Teraz tę nieruchomość można kupić w przetargu pisemnym ogłoszonym przez miasto. Cena wywoławcza to 12 mln zł, ale zwycięzcy będzie przysługiwać 50% bonifikaty od ceny zabytkowych budynków.

Przetarg dotyczy oddania 9-hektarowej działki w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat wraz ze sprzedażą stojących na niej budynków. Największym z nich jest wieloczłonowy budynek główny Zielonego Dworu, a pozostałymi dawne: przedszkole, internat, portiernia, magazyn, garaż i budynek gospodarczy.

Historyczna zabudowa wpisana jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. Ochroną objęte są zwłaszcza: tzw. budynek „czerwony” (z końca XIX wieku), budynek główny Zielonego Dworu (1922-23), tzw. budynek „żółty”, budynek dawnej lodowni oraz założenia kompozycyjne ogrodu.

Niszczeje od 7 lat

Cały kompleks od lat niszczeje. Dom dziecka zlikwidowano w 2012 r., gdy odchodzono już od prowadzenia tak dużych placówek tego typu. Miasto rozważało utworzenie tam Domu Pomocy Społecznej, ale uznano, że koszty remontu i dostosowania budynków do nowego celu byłyby wyższe niż przy budowie nowego obiektu. Dlatego Zielony Dwór od lat przygotowywano do zbycia. Problemem był najemca 55-metrowego lokalu, który odmawiał wydania mieszkania.

- Zgodnie ze stanowiskiem Prezydenta Miasta ww. nieruchomość zostanie przygotowana do oddania w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat w drodze przetargu pisemnego nieograniczonego. Zbycie nieruchomości nastąpi wraz z obciążeniem dotyczącym sprawy sądowej prowadzonej przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych o wydanie lokalu mieszkalnego przez najemcę – tłumaczył przed rokiem Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina, w odpowiedzi na interpelację radnego Marcina Matiasa (PiS).

Oferty do 22 sierpnia

Teraz wspomniany przetarg stał się faktem. Koperty z ofertami można składać do 22 sierpnia, a najpóźniej dzień wcześniej trzeba wpłacić wadium (1,2 mln zł). Część jawna przetargu odbędzie się 28 sierpnia, gdy poznamy wysokość ofert. Cena wywoławcza to 12 mln zł, ale zwycięzcy będzie przysługiwać 50% bonifikaty od ceny zabytkowych budynków.

Nowy właściciel będzie mógł prowadzić w Zielonym Dworze działalność usługową. Dozwolone są usługi w zakresie: zdrowia, edukacji, kultury, sportu, rekreacji i opieki społecznej.

Nie będzie jak z Wieżą Bismarcka

Aby Zielony Dwór nie podzielił losu Wieży Bismarcka, w której kupiec nie przystąpił do obiecywanego remontu, miasto dużo lepiej zabezpieczyło swoje intzeresy. Przy rozstrzygnięciu przetargu, poza ceną (60% oceny), ważna będzie też wiarygodność finansowa oferenta (40%), oceniana na podstawie szeregu wymaganych dokumentów.

Dodatkowo, nowy właściciel będzie musiał w ciągu 2 lat rozpocząć remont budynków i rewitalizację parku. Najpóźniej po 5 latach wszystkie zalecenia konserwatora zabytków muszą być wykonane. Za opóźnienia grozi kara umowna (10% ceny wywoławczej, czyli 1,2 mln zł), a w przypadku rażących zaniedbań miasto będzie mogło domagać się zwrotu nieruchomości.

Historia dworu w urokliwym parku

Pierwsze zachowane do dziś zabudowania dworu przy ul. Walecznych 23 powstały pod koniec XIX-wieku. Prowadzono tam Sanatorium Buchheide, a później Dom Opieki nad Dzieckiem „Diakonis”, cały czas rozbudowując kompleks. Jak podaje Marek Łuczak w książce „Szczecin Zdroje”, po wojnie dwór długo stał pusty. Dopiero w 1954 r., z inicjatywy Stowarzyszenia Obrony Granic na Odrze i Nysie, utworzono w tym miejscu Dom Dziecka im. Adama Mickiewicza. Działał do 2012 r.

Foto: miastooferuje.szczecin.pl