Instalacja – Okrągły stół symbolizująca drogę Polski do wolności, stanęła na dachu Centrum Dialogu Przełomy. To jeden z pierwszych elementów wojewódzkich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce.

Obrady okrągłego stołu i pierwsze częściowo wolne wybory, które odbyły w 1989 r., to przełomowe momenty we współczesnej historii naszego kraju. Wydarzenia sprzed 30 lat, które doprowadziły do upadku Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, upamiętnia okrągły stół, który stanął dziś na pl. Solidarności w Szczecinie, na dachu Centrum Dialogu Przełomy.

- Początków „Okrągłego stołu” możemy doszukać się w strajkach z Sierpnia 1988 r. Zryw dokerów ze szczecińskiego portu, był bez wątpienia jednym z tych momentów, które znacząco pomogły doprowadzić do transformacji ustrojowej w Polsce. Stół, który stanął na dachu Centrum Dialogu Przełomy, ma więc podwójne znaczenie. Przypomina o naszej historii, ale przypomina także o roli Szczecina i Pomorza Zachodniego. To część naszego dziedzictwa, o którym powinniśmy pamiętać – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Trzy debaty

W przypomnieniu, a także lepszym zrozumieniu historii pomogą również debaty publiczne: „Trzy wymiary Okrągłego Stołu”, odnoszące się do przeszłości (debata z udziałem świadków historii), teraźniejszości i przyszłości (debata oksfordzka zaplanowana przez młodzież). Pierwsza z nich odbędzie się jeszcze dziś, 21 maja. Początek o godz. 16:00 w Centrum Dialogu Przełomy, wstęp wolny. Świadkowie historii będą dyskutować o tym, czy Okrągły Stół i wybory do Sejmu kontraktowego były końcem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, czy początkiem wolnej III Rzeczypospolitej. Do udziału w debacie pt. „Koniec czy początek?” zaproszenie przyjęli uczestnicy obrad Okrągłego Stołu z Pomorza Zachodniego – Artur Balazs (wtedy jeden z liderów „Solidarności” Rolników Indywidualnych) i Edward Radziewicz (przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Szczecinie w sierpniu 1988 r.) oraz przeciwnicy koncepcji podjęcia dialogu opozycji z władzą: Stanisław Kocjan (związany wówczas z Grupą Roboczą Mariana Jurczyka), Krzysztof Korczak (jeden z liderów szczecińskiej Solidarności Walczącej) oraz Leszek Smykowski (lider Konfederacji Polski Niepodległej w Szczecinie).

Główne wydarzenia 2 czerwca

Główne obchody 30. rocznicy wyborów czerwcowych zaplanowano na 2 czerwca. Na Wyspie Grodzkiej odbędzie się wtedy piknik rodzinny z warsztatami edukacyjnymi i animacjami dla najmłodszych, a także koncert upamiętniający przemiany ustrojowe. Tego samego dnia w Teatrze Polskim zorganizowane zostanie spotkanie poświęcone roli Szczecina w zmianach ustrojowych w 1989 r. Przebieg ogólnopolskich obchodów rocznicowych z Gdańska będzie transmitowany na telebimie ustawionym na pl. Solidarności w Szczecinie. W programie znajduje się również „Bieg do wolności” organizowany wspólnie z Zespołem Szkół Sportowych w Szczecinie oraz wystawa plakatów podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamieniu Pomorskim o nazwie „Wolność – nadzieja – początek”.

W ramach wojewódzkich obchodów 30. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce, zaplanowano także spotkania z młodzieżą – lekcje obywatelskie „Europejski Maraton Wolności” oraz otwarcie wystawy plenerowej „Próba dialogu”.

Na obchody zapraszają: Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydent Miasta Szczecin, Muzeum Narodowe w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy, Teatr Polski w Szczecinie, Dom Kultury 13 Muz oraz Gazeta Wyborcza.