W szybkim tempie przybywa milionerów w województwie zachodniopomorskim. Izba Administracji Skarbowej przygotowała podsumowanie rozliczeń PIT za rok 2019. Wynika z nich, że liczba osób deklarujących przychód/dochód powyżej miliona złotych w naszym regionie jest większa o ponad 160 osób. Jest to jeden z najdynamiczniejszych wzrostów w Polsce, jeżeli porównamy rok 2019 do 2018. Specjaliści są jednak bardzo ostrożni w optymizmie. Wiele wskazuje na to, że to ostatnia tak dobra statystyka, bo przez pandemię koronawirusa liczba osób majętnych może mocno spaść.

1475 milionerów w naszym regionie

Liczba osób deklarujących zarobek powyżej jednego miliona złotych w roku 2019 w skali kraju to niecałe 34,8 tys. osób. Jest to wzrost o kilka procent. Z danych Izby Administracji Skarbowej wynika, że spada liczba osób bogacących się na odsetkach kapitałowych, a dynamicznie rośnie liczba zamożnych przedsiębiorców. Co nie jest zaskoczeniem najwięcej milionerów mieszka na Mazowszu – prawie 9 tysięcy. W naszym regionie milionerów przybywa w dynamicznym tempie.

– W roku 2019 w województwie zachodniopomorskim przychód/dochód na poziomie miliona złotych lub powyżej zadeklarowało 1475 osób, a w 2018 roku było ich 1311 – mówi Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie. – Statystyki pokazują, że społeczeństwo się bogaci. Wzrost o ponad stu milionerów na pewno jest zjawiskiem pozytywnym, on utrzymuje się rokrocznie na podobnym poziomie – dodaje Brzoza.

Województwo zachodniopomorskie plasuje się w środku stawki, jeżeli chodzi o wzrost liczy osób z przychodem/dochodem powyżej miliona złotych. Najdynamiczniej rozwijają się przedsiębiorcy na Podkarpaciu (+17%) oraz w województwach: łódzkim i lubelskim (+15%).

Najwyższy indywidualny zarobek w województwie zachodniopomorskim zadeklarowany w rozliczeniu podatkowym za rok 2019 wyniósł 19,4 miliona złotych. – Zdarzały się też kwoty na poziomie 16 milionów – dodaje Małgorzata Brzoza.

To ostatni taki rok ze wzrostem milionerów? Koronawirus zaskoczył nawet bogatych

Wzrost liczby milionerów jest odzwierciedleniem stanu naszej gospodarki oraz przedsiębiorczości społeczeństwa. Dobra kondycja przekłada się na bogacenie się społeczeństwa. Rok 2019 to był czas nadwyżek w wielu sektorach. Jak twierdzi prof. Jarosław Korpysa, ekonomista z Uniwersytetu Szczecińskiego, zachodniopomorscy przedsiębiorcy coraz lepiej wykorzystują swój potencjał gospodarczy.

– Spadek bezrobocia, wzrost produkcji, wzrost przychodów społeczeństwa, te wszystkie czynniki powodują, że oczywistym jest, że właściciele firm będą się bogacić. Wzrost jest wypadkową dobrej sytuacji gospodarczej i cieszy, że Pomorze Zachodnie na mapie wzrostów się liczy – mówi prof. Korpysa. – Chciałbym też zwrócić uwagę, że wiele lat mówiło się, że nasz region nie wykorzystuje swojego naturalnego położenia, ale to się chyba skończyło i widać, że coraz więcej firm współpracuje z koncernami zagranicznymi, to też przekłada się na ich rozwój – zaznacza prof. Korpysa.

Specjaliści uważają, że prawdopodobnie to ostatni tak dobry rok. – W roku 2009 odnotowano spadek liczby milionerów z 13 do 11 tysięcy. Był to efekt wielkiego światowego kryzysu gospodarczego. Spodziewam się, że to może być ostatni tak dobry rok dla milionerów, bo w 2020 roku przez pandemię koronawirusa wiele firm popadło w poważne tarapaty. Oczywiście jest tak, że w czasach kryzysu biedny biednieje, a bogaty się bogaci, ale proces społecznego i gospodarczego szoku, jaki wywołał koronawirus, spowodował, że nie wszyscy byli gotowi na zatrzymanie gospodarki, lockdown i odbudowywanie swojej pozycji po „odmrożeniu” – mówi doradca gospodarczy Katarzyna Michalska. – Rok 2020 może być czasem spadków, choć oczywiście mam nadzieję, że jak największa liczba przedsiębiorców poradzi sobie z kryzysem – dodaje.

W pierwszym półroczu roku 2020 niemal wszystkie sektory gospodarki odnotowały poważne spadki – największe branża automotive, turystyka oraz przemysł. Wzrosło również bezrobocie – w naszym regionie wynosi obecnie 7,7%.