Właśnie zakończyła się budowa podświetlanej fontanny na pl. Zamenhofa. Nowa atrakcja powstała się w miejscu, w którym jeszcze rok temu stała słynna Fryga. W piątek po raz pierwszy trysnęła z niej woda.

Nową fontannę wybudowano w ramach przebudowy ul. Jagiellońskiej. Stanęła w centralnym punkcie pl. Zamenhofa. Jest skromna, ale estetyczna. Wkrótce wokół niej mają się pojawić ławki i donice z zielenią.

W piątek instalacja przeszła pierwsze testy. Z 24 dysz umieszczonych pod placem po raz pierwszy trysnęła woda.

- Testy poszły pomyślnie – mówi Szymon Wasilewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. - Fontanna nie tylko trysnęła wodą, ale również zaświeciła. Instalacja ma kilka programów, wszystkie zostały przetestowane.
Kiedy koniec remontu?

Według ostatnich zapewnień prace na ul. Jagiellońskiej mają się zakończyć do 10 listopada.

Po przebudowie, odcinek między al. Wojska Polskiego i pl. Zamenhofa, będzie objęty strefą ograniczenia prędkości do 30 km/h. Po północnej stronie ulicy będą miejsca parkingowe równolegle, a po południowej stronie trzeba będzie parkować prostopadle. Na wysokości połączenia ulic Monte Cassino i Rayskiego przewidziany został przystanek autobusowy. Dwa tygodnie temu na remontowanym odcinku ul. Jagiellońskiej posadzono też drzewa. To glediczja trójcierniowa, odmiana sunburst.

Inwestycję realizuje firma Eurovia. Koszt prac, które rozpoczęły się pod koniec maja to 6 mln zł.