Mieszkanie w centrum miasta, dobrze zlokalizowana działka pod inwestycję czy też lokal do wydzierżawienia na sklep. W serwisie Miasto Oferuje znaleźć można ponad 100 gminnych nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż i wynajem. Dostępnych w ramach prostej procedury przetargowej, przy której urzędnicy pomogą spełnić wszystkie formalności.

 

Z oferty kupna, dzierżawy lub wynajmu gminnych nieruchomości coraz chętniej korzystają nie tylko wielcy inwestorzy, ale też zwykli mieszkańcy. Zalet takiego rozwiązania jest kilka. Przede wszystkim kupujący mają pewność, że po drugiej stronie jest pewny partner, który gwarantuje sprawne przeprowadzenie transakcji i brak problemów już po zakupie. A co najważniejsze, dzięki przetargowi cena często jest niższa niż na rynku komercyjnym i w popularnych portalach zajmujących się pośrednictwem przy sprzedaży nieruchomości.

Co trzeba zrobić, by kupić mieszkanie od miasta?

Osoby, które nie zajmują się na co dzień obrotem nieruchomościami może odstraszać sam termin – „procedura przetargowa”. Tymczasem w rzeczywistości to tylko kilka prostych kroków, które szczegółowo wyjaśnione są na stronie: https://miastooferuje.szczecin.eu/niezbednik/. W dodatku, w razie jakichkolwiek wątpliwości, pomogą pracownicy Wydziału Zasobu i Obrotu Nieruchomościami oraz Wydziału Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości Urzędu Miasta.

Na bieżąco aktualizowaną mapę z miejskimi nieruchomościami przeznaczonymi na sprzedaż i wynajem można znaleźć na stronie: https://miastooferuje.szczecin.eu/. Każda oferta jest dokładnie opisana, ze zdjęciami i planami. Podane są tam warunki sprzedaży (lub wynajmu), termin i miejsce przetargu oraz termin wpłaty wadium. Podana jest również informacja, czy przy sprzedaży nieruchomości zostanie naliczony podatek VAT.

Zainteresowany, który wygra przetarg (zaoferuje najwyższą cenę), zawiera z Miastem Szczecin umowę kupna/sprzedaży (sporządzoną w formie aktu notarialnego) maksymalnie w terminie 7 tygodni od daty rozstrzygnięcia postępowania.

Szeroki wachlarz dostępnych nieruchomości

Dużą zaletą gminnej oferty jest bardzo szeroki wachlarz dostępnych nieruchomości. Skrojonych zarówno pod wielkich inwestorów potrzebujących dużych działek komercyjnych, jak i zwykłych osób szukających mieszkania czy niewielkiego lokalu do rozwijania swojego biznesu. Przyjrzeliśmy się najciekawszym ofertom dostępnym w serwisie https://miastooferuje.szczecin.eu/.

Działka na Majowym z przeznaczeniem na teren sportu i rekreacji

Przy ul. Wisławy Szymborskiej może powstać np. boisko, korty tenisowe czy place zabaw. Dopuszczalne jest jednocześnie wprowadzenie usług handlu, turystyki, gastronomii i kultury (dzierżawa). Szczegóły oferty na: https://miastooferuje.szczecin.eu/oferta/nieruchomosc-gruntowa-niezabudowana-przy-ul-wislawy-szymborskiej-dz-14-15-obreb-4083/.

Teren inwestycyjny na Pogodnie pod zabudowę jednorodzinną

W rejonie ul. Starego Wiarusa miasto przygotowało do sprzedaży 8 działek przeznaczonych pod domki jednorodzinne. Sześć z nich pod zabudowę wolnostojącą, a dwa pod zabudowę szeregową. Przetarg planowany jest na pierwszy kwartał 2022 roku. Dokładne informacje dostępne są na: https://miastooferuje.szczecin.eu/oferta/nieruchomosc-gruntowa-polozona-przy-ulicy-starego-wiarusa-dzialka-nr-64-35-z-obr-2057/.

Działka nad samą Odrą

Przy ul. Kolumba 59 może w przyszłości powstać np. hotel lub budynek mieszkalny. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala w tym miejscu na śródmiejską zabudowę wielofunkcyjną, w tym m.in. mieszkalnictwo i szeroką paletę usług (np. usługi administracyjno – biurowe, szkoleniowo – doradcze, rozrywka, gastronomia, handel, kultura, ochrona zdrowia czy opieka nad dziećmi i osobami starszymi). Link do oferty: https://miastooferuje.szczecin.eu/oferta/nieruchomosc-gruntowa-zabudowana-polozona-w-szczecinie-przy-ul-krzysztofa-kolumba-dzialka-nr-19-10-obreb-1047/.

Duże mieszkanie w centrum miasta

Wkrótce w miejskiej ofercie pojawi się też 196-metrowe mieszkanie przy al. Piastów. Lokal ma pięć przechodnich pokoi, dwie kuchnie i dwie łazienki oraz oryginalną stolarkę drzwiową i częściowo zachowaną sztukaterię. Nabywca będzie musiał jednak liczyć się z koniecznością przeprowadzenia remontu.

Lokale użytkowe w odrestaurowanej kamienicy w śródmieściu

Dostępne będą też lokale użytkowe w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej 93, które należą do Szczecińskiego TBS. Ich powierzchnia oraz układ funkcjonalny pomieszczeń dają wiele możliwości adaptacji pod wybrany rodzaj działalności. Oferta dopiero pojawi się na portalu Miasto Oferuje.

Pięciopokojowe mieszkanie do kapitalnego remontu

Kupić będzie można 185-metrowe mieszkanie w budynku przy ul. Potulickiej. To pięciopokojowy lokal z łazienką z WC, dodatkowym WC, dwiema kuchniami i dwoma przedpokojami. Całość ogrzewana piecami kaflowymi. Przetarg odbędzie się 2 grudnia. Szczegóły na stronie: https://miastooferuje.szczecin.eu/oferta/lokal-mieszkalny-przy-ul-potulickiej-63-7/.

Lokal użytkowy w willi na Pogodnie

W sercu Pogodna, przy ul. Solskiego 1, w sąsiedztwie placu Ojca Jakuba Wujka, przygotowywany do sprzedaży jest przestronny lokal o powierzchni 66 mkw. Składa się on z czterech pomieszczeń. Szczegóły na stronie: https://miastooferuje.szczecin.eu/oferta/lokal-uzytkowy-nr-u1-przy-ul-ludwika-solskiego-1/

Za wspólną ofertą stoją Wydział Zasobu i Obrotu Nieruchomościami UM Szczecin, Wydział Mieszkalnictwa i Regulacji Stanów Prawnych Nieruchomości UM Szczecin, Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, Szczecińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej.

www.miastooferuje.szczecin.eu