Ze Szczecina bardzo blisko na najbardziej klimatyczne jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Smak grzanego wina, zapach pierników i cynamonu oraz tysiące świątecznych lampek. W Berlinie już od 27 listopada będzie można poczuć klimat zbliżających się świąt. Wtedy w stolicy Niemiec ruszają słynne na całą Europę jarmarki bożonarodzeniowe.

Jak zawsze na ulicach i placach staną setki barwnych straganów. Tradycja berlińskich jarmarków bożonarodzeniowych sięga XVI wieku. Nie zmieniły jej tragiczne wydarzenia sprzed roku, gdy na Breitscheidplatz przeprowadzono zamach terrorystyczny. Teraz jednak jeszcze większy nacisk kładzie się na bezpieczeństwo, a przy straganach częściej będzie można dostrzec betonowe bloki uniemożliwiające wjazd samochodów na teren jarmarku.

Trudno zliczyć wszystkie jarmarki bożonarodzeniowe odbywające się w Berlinie. Tych mniejszych i większy, trwających dłużej lub krócej, jest łącznie kilkadziesiąt. Wszystkich odwiedzić się nie da, ale kilka najbardziej znanych na pewno warto. Zwłaszcza, że ze Szczecina do Berlina jest bardzo blisko. Codziennie można znaleźć bezpośrednie połączenie za pośrednictwem busa (np. na Alexanderplatz), albo skorzystać z oferty wycieczki tematycznej po jarmarkach. Które jarmarki trzeba zobaczyć?

Jarmarki przy Alexanderplatz

W okolicach Alexanderplatz jak zawsze działać będą trzy bardzo znane jarmarki. Ich zwiedzanie można połączyć z zakupem świątecznych prezentów w licznych w tej okolicy galeriach handlowych. Na Alexanderplatz znów stanie wysoka świąteczna piramida oświetlona ponad 5 tysiącami lampek. Będzie można podziwiać z niej cały plac, a na parterze spróbować granego wina i tradycyjnego bratwursta. Wokół stanie ponad 100 chat oferujących nie tylko świąteczne smakołyki, ale też rękodzieło. Do dyspozycji turystów będzie lodowisko i karuzela dla dzieci. Jarmark na Alexanderplatz będzie czynny do 27 listopada do 26 grudnia.

Szukający większej dawki emocji muszą wybrać się na pobliski jarmark Wintertraum, który jak zawsze usytuowany będzie między Alexanderplatz i Jannowitzbrücke. Atrakcjami są tam m.in. kolejka górska „Wild Mouse” i 90-metrowa wieża, z której zjeżdża się w zawrotnym tempie (daje to poczucie swobodnego spadania). Oczywiście można też spokojnie wypić grzane wino stojąc spokojnie na ziemi. Wintertraum czynny będzie od 27 listopada do 23 grudnia.

Trzeci duży jarmark bożonarodzeniowy w okolicach Alexanderplatz organizowany jest przed Czerwonym Ratuszem. Jego znakiem rozpoznawczym jest diabelski młyn. Panoramę Berlina można podziwiać z gondoli wjeżdżających na wysokość 50 metrów. Na ziemi (a właściwie na lodzie) będzie okazja, by poślizgać się wokół Fontanny Neptuna. Dzieci z niecierpliwością bedą czekać na Świętego Mikołaja, który trzy razy dziennie „przylatuje” tam swoim zaprzęgiem. Jarmark będzie działał od 27 listopada do 29 grudnia.

Największy i najpiękniejszy

Największy jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie to ten na starym mieście w Spandau. Wyróżnia się nie tylko rozmiarami, ale też dbałością o tradycję. Turyści poczują na nim atmosferę średniowiecznego rynku z rzemieślnikami i artystami. Co roku nie może też zabraknąć szopki z żywymi zwierzętami. Jarmark będzie czynny od 27 listopada do 23 grudnia.

Za jeden z najpiękniejszych uznawany jest jarmark na Gendarmenmarkt. W rozstawionych tam namiotach coś dla siebie znajdą zarówno kulinarni smakosze, jak i poszukujący ciekawego rękodzieła oraz dzieł sztuki. Przy pracy będzie można obserwować malarzy, rzeźbiarzy i kamieniarzy. Na scenie odbywać się będą koncerty i występy artystyczne. Jarmark potrwa od 27 listopada do 31 grudnia.

Jedna atrakcja już działa

Już teraz (od początku listopada) czynny jest Winterwelt na Placu Poczdamskim. To centrum sportów zimowych z największym mobilnym torem saneczkowym w Europie. Na lodowiskach można pograć w curling lub po prostu poślizgać się. Winterwelt będzie czynny do 31 grudnia. Od 27 listopada do 26 grudnia na Placu Poczdamskim będzie działał również tradycyjny jarmark.