W co będziemy inwestować w 2021 roku? Niezmiennie królują nieruchomości, ale pojawia się też zainteresowanie magazynami, fotowoltaiką czy nawet grami komputerowymi.

 

Początek roku to czas wielu postanowień. Niektórzy decydują się na mniej oszczędzania i więcej inwestowania, co stanowi dobrą strategię, jeżeli w portfelu jest więcej pieniędzy. Ostatnimi czasy lokaty bankowe nie są na tyle atrakcyjne, więc zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne szukają ciekawszych alternatyw.

Czy pandemia to dobry czas na inwestycje?

Dla niektórych to wręcz idealna okazja do znalezienia generujących zyski obiektów – mowa o nieruchomościach, ale też np. o udziałach w spółkach.

– Przedsiębiorcy nastawieni na inwestycje wiedzą, że kryzys to czas, kiedy jedni tracą, a drudzy się bogacą. To brutalne prawo rynku – mówi Filip Kiżuk, doradca gospodarczy. – Nie należy mówić, że w czasie pandemii wszyscy tylko i wyłącznie tracą. Pracujemy z dziesiątkami firm i przedsiębiorców, których biznesy działają dobrze.

Jak zaznaczają specjaliści z Centrum Doradztwa Gospodarczego Kiżuk&Michalska, należy podzielić osoby planujące inwestycje w 2021 roku na dwie grupy – doświadczonych inwestorów i tych posiadających wolną gotówkę, ale niezwiązanych z biznesem.

Przedsiębiorcy zainteresowani są m.in.  przejmowaniem konkurencyjnych firm. – Przykładem może być jedna z dużych firm transportowych, która w ostatnim czasie mocno wzbogaciła swoją flotę o nowe pojazdy, które inna firma była zmuszona sprzedawać – podaje Kiżuk.

Na rynku pojawiło się też dużo ofert sprzedaży nieruchomości komercyjnych: powierzchni biurowych, obiektów gastronomicznych czy mieszkań. Dla osób z kapitałem to szansa na pozyskanie atrakcyjnych nieruchomości, które w tym momencie może i nie generują zysków, ale za rok czy dwa ich perspektywa będzie rysować się w optymistycznych barwach.

Bardziej ryzykowni inwestorzy spoglądają w stronę mniej standardową

– Mieliśmy przedsiębiorców, którzy planowali swoje działki przeznaczyć pod zabudowę hotelową, ale zmienili zdanie i planują budowę farm fotowoltaicznych blisko morza. Tutaj strategia synergii może być przepisem na sukces: umowa z samorządem, dofinansowanie unijne to duża szansa na zyski. Pojawiają się pytania o złoto i srebro, możliwość inwestycji w ciekawe firmy. Kiedy giełdowy boom przeżywały firmy z branży IT i gier komputerowych, mieliśmy kilka pytań o możliwość inwestycji w interesujące projekty z tego sektora – dodaje doradca gospodarczy.

Nie maleje moda na zakup mieszkań i apartamentów

– Inwestorzy posiadający wolne środki najchętniej inwestują w coś, co daje im poczucie względnego bezpieczeństwa. Poszukują mieszkań, które będą mogły być przeznaczone do użytku własnego lub na wynajem – zauważa Katarzyna Michalska, doradca gospodarczy.

Pandemia nie odcisnęła piętna na rynku nieruchomości, pojawiają się jednak ciekawe okazje zakupu mieszkań, które są tańsze niż jeszcze rok temu. Spory spadek cen zaobserwowano w przypadku nieruchomości nadmorskich lub apartamentów w miejscowościach turystycznych.

– Polecamy naszym klientom nieruchomości jako bezpieczną lokatę dla kapitału – dodaje Michalska.

Jak przewidują specjaliści, rok 2021 pod względem gospodarczym będzie bardzo interesujący.