Festiwal Książki Słuchanej, jeszcze bogatszy w ciekawe wydarzenia niż rok temu, powraca w swej drugiej edycji. Od 15 do 19 maja w Książnicy Pomorskiej i innych punktach Szczecina zobaczymy takich aktorów jak Krzysztof Globisz, Andrzej Seweryn, Marian Dziędziel, Dorota Segda czy Stanisława Celińska. Będą nie tylko czytali książki, ale także wystąpią w spektaklach towarzyszących festiwalowi.

 
Nie tylko beletrystyka
 
W tym roku gospodarzem festiwalu (przebiegającego pod hasłem „Odkrywcy wyobraźni”) jest Książnica Pomorska. W jej salach lektorzy, którzy przyjadą do Szczecina (oprócz aktorów także zawodowi spikerzy), będą czytali literaturę piękną - "Sto lat samotności" Marqueza czy "Martina Edena" Jacka Londona, reportaże ("Papusza" Andżeliki Kuźniak) jak też bajki ("Pinokio" Collodiego), ale to będzie tylko część, wypełnionego interesującymi spotkaniami, programu.
 
Literatura na scenie
 
Wśród imprez towarzyszących (biletowanych) warto wymienić spektakl "Nie jesteś sama" - Teatru Ateneum z Warszawy, w reżyserii Artura Barcisia, z jego udziałem oraz towarzyszących mu Stanisławy Celińskiej i Krystyny Tkacz (16 maja) oraz inscenizację "Listy na wyczerpanym papierze" podczas której korespondencję prowadzoną przez Agnieszkę Osiecką i Jeremiego Przyborę,  czytać będą Sonia Bohosiewicz i Krzysztof Wakuliński, a aktorom akompaniowali będą, muzycy Baltic Neopolis Quartet (także 16 maja). Dzień później można będzie zobaczyć przedstawienie"Mój Molier" w wykonaniu Andrzeja Seweryna na podstawie fragmentów dramatów francuskiego twórcy, a 19 maja spektakl "Kocham pana, panie Sułku" w hali Opery. Oczywiście zagrają w nim Krzysztof Kowalewski i Marta Lipińska. 
 
Rejs z książką
 
Atrakcyjnie zapowiada się także projekt "Morskie opowieści czyli Rejs z Kapitanem", podczas którego dzieło "Znaczy Kapitan" Karola Olgierda Borchardta będzie czytane na pokładzie żaglowca "Kapitan Głowacki"  w trakcie trzech rejsów po Odrze (z udziałem: Ksawerego Jasieńskiego, Krzysztofa Wakulińskiego i Henryka Talara). To wydarzenie zaplanowano na 17 maja, Wstęp na nie będą mieli uczestnicy  konkursów organizowanych przez Książnicę Pomorską. 
 
Poza tym odbędą się liczne zajęcia dla dzieci (m.in. pod hasłem "Teatr Opowiadacza" i "Aktywna Książka"), a z okazji stulecia urodzin Bohumila Hrabala zobaczymy projekcje filmów według jego prozy, a fragmenty książek czeskiego twórcy intepretowali będą Wojciech Pszoniak, Stanisław Brudny i  Krzysztof  Wakuliński. 
 
Kunszt słowa
 
Ten ostatni z wymienionych,  podczas dzisiejszej konferencji, zapowiadającej całe wydarzenie, powiedział, że: "Każdy sposób by promować książkę jest dobry. Nie kijem go to pałką, nie okiem to uchem. Nie wolno nam stracić łączności z  kunsztem słowa pisanego".Artysta dodał, że bez wahania przyjął po raz kolejny propozycję udziału w festiwalu i bezsprzecznie jest jednym z bardziej aktywnych uczestników tego wydarzenia. O "Listach na wyczerpanym papierze", które m.in.będzie czytał w trakcie festiwalu, powiedział, że ten epistolarny dialog, to "wyjątkowy i piękny dowód na to, że ta forma komunikacji ma szczególną wartość i choć powoli odchodzi w przeszłość, to dla wrażliwych odbiorców jest wciąż ważna".
 
Festiwal jest  organizowany przez Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski oraz Książnicę Pomorską, a wśród miejsc, w których zaplanowano poszczególne punkty programu (poza już odnotowanymi) są także m.in. Teatr Polski, Bistro Na Językach, Kafka Kulturalna, Stusio S 1 Polskiego Radia Szczecin i Klub Hormon. Pełny zestaw informacji o festiwalu dostępny jest na stronie www.ksiazkasluchana.pl