Tak zdecydował Sąd Okręgowy w Szczecinie. Wskazał, że Szczeciński Park Przemysłowy (spółka zależna od skarbu państwa) nie miał podstaw prawnych, by przejąć nazwę Stocznia Szczecińska, która zbyt blisko kojarzy się z istniejącymi wciąż spółkami: Stocznia Szczecińska „Porta Holding” S.A. oraz Stocznia Szczecińska S.A.

Szczeciński Park Przemysłowy utworzono na terenach postoczniowych jeszcze za czasów rządów Platformy Obywatelskiej. W styczniu 2018 r. podjęto decyzję o zmianie nazwy tej spółki na – Stocznia Szczecińska. Była to decyzja polityczna, która miała wpisać się w narrację Prawa i Sprawiedliwości o odbudowie przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

– Powrót do dawnej nazwy „Stocznia Szczecińska” jest symbolicznym wyrazem powrotu do tradycji tej stoczni, której kontynuatorem dotychczas był Szczeciński Park Przemysłowy. Co najważniejsze, przywrócenie historycznej nazwy Stoczni Szczecińskiej nastąpiło równolegle z procesem przywracania pełnej zdolności produkcyjnej spółki. Pod szyldem Stoczni Szczecińskiej będziemy znów budowali nowe statki – mówił Andrzej Strzeboński, ówczesny prezes zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

Zarząd SPP zapewniał wówczas, że zmiana nazwy nie narusza praw innych podmiotów. Innego zdania byli przedstawiciele spółek: Stocznia Szczecińska „Porta Holding” S.A. oraz Stocznia Szczecińska S.A. Spór sądowy zakończył się w poniedziałek 21 września prawomocnym wyrokiem Sądu Okręgowego. Apelację SPP oddalono.

– Sądy obu instancji podzieliły stanowisko naszych klientów uznając, że firma Stocznia Szczecińska Sp. z o.o. nie odróżnia się dostatecznie od firmy Stocznia Szczecińska „Porta Holding” S.A. oraz Stocznia Szczecińska S.A. i brak jest podstaw przejęcia tej nazwy przez spółkę Szczeciński Park Przemysłowy sp. z o.o. – informuje Barbara Domańska, radca prawny z Kancelarii Radców Prawnych i Adwokatów Barcz Domańska. – Rdzeń firmy „Stocznia Szczecińska” jest tak charakterystyczny, że funkcjonuje samodzielnie w obrocie, a w konsekwencji wpis firmy zgodnie z żądaniem spółki Szczeciński Park Przemysłowy Sp. z o.o. wprowadzałby w błąd co do osoby przedsiębiorcy. Posługiwanie się tym rdzeniem nasuwałoby skojarzenia i sugerowało powiązania ze Stocznią Szczecińską „Porta Holding” S.A., czy Stocznią Szczecińską S.A., których to powiązań w rzeczywistości nie ma.

Szczeciński Park Przemysłowy zajmuje się dzierżawą stoczniowej infrastruktury (m.in. hal i suwnic) mniejszym firmom prywatnym, budującym tam kadłuby niewielkich jednostek czy inne konstrukcje stalowe. Nigdy nie zrealizowano politycznych zapowiedzi budowy na pochylni Wulkan dużego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Jest tylko stępka, postawiona trzy lata temu z ogromną pompą, z udziałem najważniejszych polityków PiS.