Zakończył się remont zajazdu Szmaragd przy Jeziorze Szmaragdowym. W odnowionym obiekcie będzie działać Centrum Edukacji Ekologicznej – Szkolne Schronisko Młodzieżowe Szmaragd-Zdroje, ale szczegóły dotyczące jego funkcjonowania nie są jeszcze znane.

Urokliwie położony zajazd przez lata popadał w ruinę. Prace renowacyjne zaczęły się w lutym 2018 r. Za blisko 10 mln zł odrestaurowano budynki i zagospodarowano teren wokół nich. Wszystkie prace już się zakończyły, ale obiekt nie został jeszcze oddany do użytku.

- Przed nami jeszcze przeglądy Państwowej Straży Pożarnej, Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, które będą odbywały się w grudniu – informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta.

Schronisko, edukacja i mała gastronomia

W przebudowanym budynku głównym mieścić się będzie całoroczne schronisko z ok. 40 miejscami noclegowymi, w pokojach dwu-, cztero- i sześcioosobowych z łazienkami, samoobsługową kuchnią i jadalnią. Na parterze zaplanowano małą gastronomię i sale ekspozycyjne. W dwóch innych budynkach stojących na działce prowadzone będą zajęcia edukacyjne, głównie z zakresu ekologii.

Obok budynku Centrum powstała duża wiata – „Zielona szkoła”. Pojawiło się zadaszenie nad chodnikiem, pergola, murki z siedziskami, ławki, kosze, plansze edukacyjne i stojaki rowerowe. Wyremontowany budynek garażowo-warsztatowy będzie służył pracownikom Służby Leśnej.

Jak będzie funkcjonował zajazd?

Nie są jeszcze znane szczegóły dotyczące zarządzania wyremontowanym zajazdem. Nie wiadomo też na jakich zasadach działać będzie tam mała gastronomia, której przy Jeziorze Szmaragdowym brakuje.

- Obecnie trwają ustalenia dotyczące sposobu zarządzania obiektem i określenia optymalnej formuły jego funkcjonowania, oczywiście w oparciu o przyjęte wcześniej założenia. Dzieje się to teraz, ponieważ wcześniej priorytetem było przeprowadzenie remontu, który uratował budynek przed całkowitą ruiną – tłumaczy Paulina Łątka.

Zaczęło się od folwarku

W miejscu zajazdu Szmaragd w 1783 roku Ludwig Mohring wybudował folwark wraz z dworem. Pod koniec XIX wieku mieszkali w nim robotnicy pracujący w pobliskiej kopalni kredy. Budynek był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Do 2010 roku działał w nim lokal gastronomiczny i niewielki hotelik na 20 miejsc.