Waldemar Wojciechowski pokazuje paradoks tkwiący w rzeczywistości i jej językowych reprezentacjach, uwydatnia absurdy codzienności. Od najbliższego piątku (16 października) prace artysty można podziwiać w szczecińskim Muzeum Sztuki Współczesnej przy ul. Staromłyńskiej 1.
Najnowsza wystawa pt. „Paradoks” zbiega się w czasie z oficjalną premierą monografii o pracach Waldemara Wojciechowskiego – związanego z Akademią Sztuki twórcą, autorem 24 indywidualnych oraz ponad 100 zbiorowych prezentacji sztuki w Polsce i za granicą.
Wystawa i monografia prezentują wybrane realizacje Wojciechowskiego. Zestaw prac spaja w całość właściwy Wojciechowskiemu zmysł dostrzegania paradoksów tkwiących w rzeczywistości. Na wystawie w Muzeum Narodowym w Szczecinie zostanie pokazanych kilkanaście obiektów, fotografii i instalacji artysty. Dwa dzieła zostały zakupione do muzealnej kolekcji sztuki współczesnej.
Paradoks ujawnia się w pracach, które powstały jako rodzaj przewrotnej ilustracji dla tytułów konstruowanych na bazie gry słów i ich wieloznaczności, np. Zbrodnia Ikara, jak i tych zanurzonych w konceptualnym pochodzeniu – np. obiekt „Szach Szachowi”, gdzie na szachownicy ustawione są dwa identyczne zestawy czarno-białych figur i pionów. Z kolei „WIDZĘ” to praca, która powstała przez sfotografowanie zapisu słowa „widzę” alfabetem Braille'a.
– WIDZĘ – mówiąc najprościej – jest o tym, że potencjalny odbiorca, chcąc zrozumieć komunikaty sztuki współczesnej, powinien poznać jej język. Samo fotografowanie napisu, wykonanego alfabetem Braille’a, jest absurdem; podobnym byłaby jego kserokopia czy inna forma wizualnej reprodukcji – komentuje sam autor.
Wystawę „Paradoks” Waldemara Wojciechowskiego będzie można zwiedzać od 16 października do 8 listopada w Muzeum Sztuki Współczesnej, które czynne jest od czwartku do niedzieli między 12:00 a 18:00.
Komentarze
1