W dniach od 30 czerwca do 3 lipca szczecinianie będę mieli okazję wziąć udział w zupełnie niecodziennym festiwalu. Już po raz jedenasty odbędą się w naszym mieście Spoiwa Kultury, podczas których nawet najbardziej wymagający wielbiciele sztuki znajdą coś dla siebie.

Miasto – jedna wielka scena

Podczas festiwalu w Szczecinie wystąpi aż 90 artystów, którzy przybędą do naszego miasta z 8 krajów Europy. Będziemy mieli okazję zobaczyć 11 grup artystycznych, w tym – 9 zagranicznych. Na szczególną uwagę zasługują wydarzenia, które na Spoiwach Kultury zostaną zaprezentowane po raz pierwszy w Polsce (Teatr Circolando; Renana Raz/Ofer Amram; Mawawil, Alamaailman Vasarat, Teatr Derevo). Festiwalowe prezentacje będą odbywały się w wielu miejscach w mieście. Performance uliczny, wystawa w Piwnicy Kany, koncert w kościele św. Piotra i Pawła, występy na Nabrzeżu Starówka oraz na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich – to tylko niektóre z licznych atrakcji przewidzianych na cztery festiwalowe dni (szczegółowy program oraz prezentacja zaproszonych artystów – TUTAJ).

Opowiadajmy dalej…                                     

Artystów inspiruje przede wszystkim historia, folklor i opowieść, towarzysząca ludziom od zawsze. Opowieść, która przenosi w inną rzeczywistość, otwiera przed widzem inny, magiczny świat. Spoiwa kultury to powrót do przeszłości, ale również – spojrzenie w przyszłość, którą można na podstawie dawnych dziejów przewidzieć. Jak piszą organizatorzy festiwalu: „opowieść jest pęknięciem, szczeliną, przez którą możemy oglądać świat, ale też przez którą jesteśmy przez świat oglądani”. Czas jest względny, przepływa na własny sposób gdzieś pomiędzy pamięcią a wyobraźnią każdego z nas.

Poszukiwanie początku i końca

Ludzie mają potrzebę nadawania sensów, ustalania celu i przyczyny, początku i końca, jak i tego, co pomiędzy. Pomiędzy tymi wszystkimi pozornie przypadkowymi elementami znajduje się spoiwo – spoiwem tym jest kultura i tożsamość, będące w dużej mierze zbiorami opowieści. Oto skąd inspiracje czerpią artyści, przybywający na tegoroczny festiwal. Podstawowe motywy kultury, takie jak np. taniec śmierci (przywołany przez FigurenTheater) czy zagubienie w chaosie rzeczywistości (jak bohaterowie Expedition Paddock), klasyczna literatura i ludowe przekazy (które zafascynowały na przykład autorów spektaklu „Ov”), pamiętniki i pamiątki (które stanowią inspirację dla Grupy Vasarat), to tylko przykłady zaczątków opowieści, których wysłuchamy.

Niezwykle spektakle – dla wszystkich

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (na spektakle w Teatrze Lalek Pleciuga oraz koncert zespołu Rassegna obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w biurze festiwalu, które mieści się w Ośrodku Teatralnym Kana). Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Prezydent Miasta Szczecina Piotr Krzystek, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Władysław Husejko oraz Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego: Waldemar Tarczyński.