Na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie praca wre. Łagodna zima i dobre warunki pogodowe służą wykonawcy. Na placu budowy trwa właśnie betonowanie płyty fundamentowej pod budynek przyszłego centrum.

– Na plac podjeżdżają kolejne ciężarówki „gruszki”, z których pompuje się beton i rozprowadza przy pomocy specjalistycznego wysięgnika – informuje Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie.

Wykonywane są również zbrojenia ścian i słupów. Stalowe elementy widać już nad ogrodzeniem. Jak zapewnia Dobrzyński, jak na razie wszystko idzie zgodnie z harmonogramem budowy.

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Erbud S.A. Prace mają zakończyć się w 2021 r.

Budynek Morskiego Centrum Nauki kształtem będzie przypominał kadłub statku o wysokości 14 metrów i długości 122 metrów. Na dachu znajdą się taras widokowy i restauracja. Całość będzie miała powierzchnię ponad 10 tys. m2. Będzie to przestrzeń do ekspozycji multimedialnych i tradycyjnych eksponatów związanych z morzem, szkutnictwem czy żeglarstwem. Każdy odwiedzający będzie mógł własnoręcznie przeprowadzać eksperymenty, w aktywny sposób chłonąc wiedzę. W MCN znajdzie się też planetarium.

W grudniu 2019 r. ogłoszono przetarg na wykonanie wystawy stałej Morskiego Centrum Nauki. Zadaniem wykonawcy będzie: wykonanie, dostarczenie, zamontowanie, uruchomienie i serwis około 200 eksponatów, według wersji roboczej koncepcji wystawy MCN, rozmieszczonych na 3 piętrach budynku. Oferta kierowana jest do przedsiębiorców profesjonalnie realizujących wystawy dla muzeów, centrów nauki i innych podobnych obiektów. Termin składania ofert mija 14 lutego 2020 r. Wybrany wykonawca na realizację zamówienia będzie miał 22 miesiące od daty zawarcia umowy. Jej wartość to 23 mln zł netto.

Kolejny etap betonowania płyty fundamentowej

Wykop części podpiwniczonej przed odpompowaniem wody

Widok ogólny budowy