To może być bardzo inspirujący wieczór! Trzy młode artystki z Ukrainy zaprezentują swoje prace podczas czwartkowego spotkania w Trafostacji Sztuki. Alisa Aleksandrova, Yaryna Borodin i Anastasia Machynska opowiedzą też o swoich doświadczeniach związanych z adaptacją w nowych warunkach i planach na przyszłość.

Pierwsze spotkanie dotyczyło poezji

W październiku Trafostacja Sztuki zorganizowała spotkanie z ukraińskim poetą Ivanem Davydenko na temat jego książki poetyckiej „Halal” powstałej w wydawnictwie papierwdole. Ten twórca, urodzony w 1988 roku w Żytomierzu, na co dzień pracuje w Domu Słów w Lublinie, a wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu SPOT | місцина, który powołano, by wspierać młodych ukraińskich twórców i twórczynie przebywających aktualnie w Polsce. Program finansowany jest z Funduszu Stabilizacyjnego Kultury i Edukacji 2022 Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec i Goethe-Institut.

Nowe grafiki w witrynach obok Trafostacji

Alisa Aleksandrova, Yaryna Borodin oraz Anastasia Machynska to artystki działające w sferze sztuk wizualnych. W ramach programu SPOT | місцина uczestniczyły w warsztatach, spotkaniach autorskich i wizytach studyjnych. 10 listopada zaprezentują swoje dokonania podczas spotkania podsumowującego projekt, a szczecińska widownia pozna ich metody pracy i plany na przyszłość. Artystki opowiedzą o swoich inspiracjach oraz przybliżą widzom swoje wcześniejsze prace. Autorką plakatu promocyjnego dotyczącego tego wydarzenia jest Alisa Aleksandrova, pochodząca z Charkowa absolwentka KSADA, czyli Charkowskiej Państwowej Akademii Projektowania i Sztuki.

Artystki dokonają też interwencji w bezpośrednim otoczeniu Trafostacji Sztuki. W czwartkowy wieczór, 10 listopada, w witrynach umieszczonych na budynku sąsiadującym z tą instytucją pokazane zostaną nowe grafiki, zaprojektowane właśnie przez Yarynę Borodin oraz Anastasiię Machynską.

Pierwszy semestr we Lwowie, kolejne już w Szczecinie

– Do Szczecina przyjechałam w marcu. Gdy wybuchła wojna, właśnie skończyłem pierwszy semestr we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki, a teraz kontynuuję studia w Akademii Sztuki w Szczecinie – mówi Yaryna Borodin. – Interesuję się projektowaniem graficznym i ilustracją, głównie projektowaniem plakatów i książek. Teraz uczę się tak ciężko, jak tylko mogę, aby zostać dobrą projektantką i móc reprezentować swój kraj na profesjonalnym poziomie.

Koordynatorką projektu jest Elizawieta Aldemar, absolwentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Kijowie, która także była zmuszona opuścić swój kraj i teraz mieszka i pracuje w Szczecinie.

Kolejna prezentacja podsumowująca dotychczasowe działania w ramach programu SPOT | місцина odbędzie się 20 listopada 2022 r. w Akademii Sztuki w Szczecinie. Wówczas zostanie zorganizowany koncert dwójki wokalistów uczestniczących w tym projekcie (szczegóły zostaną wkrótce podane).

Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.