Dawny most kolejowy Siekierki-Neurüdnitz zostanie przebudowany i przystosowany do ruchu rowerowego, zaplanowano też punkt widokowy. Właśnie podpisano umowę na realizację „polskiej” części tej inwestycji.

Na zlecenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego prace wykona firma INTOP Skarbimierzyce. Most dla rowerzystów ma spiąć szlaki rowerowe na terenie Pomorza Zachodniego i Brandenburgii, otwierając nowe możliwości wycieczek dla miłośników dwóch kółek.

Potencjał rowerowej turystyki

- Długo czekaliśmy na ten moment, w dzisiejszych czasach znalezienie wykonawcy jest bardzo trudne. To jedna z kluczowych dla nas inwestycji. Głęboko wierzymy w potencjał turystyczny naszego regionu i przepięknego dorzecza Odry, gdzie mocno inwestujemy w nowe trasy rowerowe. Połączymy tworzone przez nas systemy ścieżek rowerowych z tymi w Brandenburgii. Dzięki modernizacji ten most ożyje i będzie świadczył o dobrych polsko-niemieckich relacjach - podkreślał marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Inwestycja obejmie m.in. remont konstrukcji mostu i przebudowę nawierzchni. Powstaną również elementy małej infrastruktury. Bogatą faunę i florę rozlewiska Odry będzie można śledzić z dwupoziomowej platformy widokowej.

„To będzie wizytówka naszego regionu”

Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku i potrwają 22 miesiące. Ich koszt to blisko 12 mln zł. Aby rozstrzygnąć przetarg trzeba było zwiększyć środki, bo pierwotnie zaplanowano na ten cel 7 mln zł. 85% finansowania pochodzić będzie z funduszy unijnych z programu Interreg Va, wspierającego projekty transgraniczne.

- To będzie wizytówka naszego regionu. Panie Marszałku dziękuję za zwiększenie zaangażowania finansowego. Podpisujemy umowę i wierzę, że ta inwestycja będzie realizowana zgodnie z harmonogramem - mówił Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.

Aby szlak rowerowy był kompletny swoją część inwestycji na moście musi również przeprowadzić strona niemiecka - Urząd Gminy Barnim-Oderbruch. Tam też oferty w przetargu były wyższe niż zakładano i trwa poszukiwanie dodatkowych środków.

foto: materiały prasowe

60 km do Berlina

Rowerowym mostem zarządzać będzie gmina Cedynia, która planuje dodatkowo budowę w najbliższym czasie drogi rowerowej Cedynia – Osinów. Będzie to kolejny odcinek w coraz bogatszej siatce szlaków w tym regionie.

- Dzięki tej inwestycji wpinamy nasze trasy rowerowe w szlaki po niemieckiej stronie, te w Brandenburgii czy Meklemburgii Pomorzu Przednim. Z Siekierek mamy zaledwie 60 km do Berlina, to najlepiej pokazuje jaki potencjał ma ta inwestycja - dodawał marszałek Olgierd Geblewicz.

Już dziś do mostu prowadzi szlak rowerowy biegnący od Gryfina, który jest częścią wielkiego projektu Blue Velo, który docelowo połączy trasami rowerowymi Bałtyk z Czechami.