W sobotę otwarta po przebudowie zostanie niemiecka część dawnego mostu kolejowego nad Odrą w Siekierkach. Polski fragment jest już gotowy od dawna, więc nowe transgraniczne połączenie pieszo-rowerowe Siekierki – Neurüdnitz stanie się faktem. Powstała atrakcyjna trasa, poprowadzona nad malowniczym rozlewiskiem rzeki.

 

Za przebudowę mostu po niemieckiej stronie granicy odpowiadał Urząd Barnim-Oderbruch. Otwarcie nowej atrakcji turystycznej będzie częścią Dni Cedyni 2022. Pierwsi turyści przejadą przez most w sobotę 25 czerwca około godziny 11.45.

Do tej pory (od maja 2021 roku) gotowy był około 400-metrowy fragment trasy po polskiej stronie granicy. Stalowa konstrukcja mostu została tam oczyszczona, zabezpieczona przed korozją i pomalowana. Zamontowano platformę widokową, odrestaurowano dwa przyczółki, przygotowano miejsca odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery oraz wykonano nowoczesne oznakowanie.

Inwestorem był zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego. Projekt przebudowy przygotowało szczecińskie biuro MXL 4 architekci. W pracach uczestniczyło również biuro konstrukcyjne „K2 Inżynieria”, a generalnym wykonawcą była firma Intop Skarbimierzyce. Koszt prac po polskiej stronie to 11 mln zł.

Od początku przeprawa stała się celem wycieczek rowerowych. Ze Szczecina wygodnie jest podjechać pociągiem do Godkowa koło Chojny, skąd do mostu jest zaledwie 20 km. Teraz, po otwarciu niemieckiego odcinka, będzie można planować jeszcze atrakcyjniejsze trasy. Pomysłem na ciekawą pętlę może być przejazd po moście na stronę niemiecką, a później powrót promem pływającym na wysokości Gozdowic, na południe od Siekierek.

Most od soboty będzie dostępny dla turystów, ale oficjalne uroczystości związane z jego uruchomieniem odbędą się dopiero we wrześniu. Planowane jest też odsłonięcie ławeczki upamiętniającej prof. Władysława Bartoszewskiego, który jest patronem przeprawy.