Ofert na zachodniopomorskim rynku pracy cały czas nie brakuje, a bezrobotnych wciąż ubywa. Czerwiec był kolejnym miesiącem, w którym odnotowano historycznie najniższą liczbę osób bezrobotnych w naszym regionie.

Spadkom bezrobocia bez wątpienia sprzyja również sezon. Dane zebrane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie wskazują, że liczba bezrobotnych w województwie zachodniopomorskim wyniosła w czerwcu br. 44 824 osoby. To o ponad 2 187 osób mniej niż miesiąc wcześniej i aż 11 182 osoby mniej w porównaniu z czerwcem 2017 r.

Spadki bezrobocia w odniesieniu do maja br. notowano we wszystkich powiatach naszego województwa. Najniższy poziom zarejestrowano w powiecie szczecińskim - 2,9%, kołobrzeskim – 3,6%, świnoujskim – 4,7% oraz polickim i koszalińskim – 5,3%.

Bezrobocie w regionie na koniec czerwca 2018 roku szacowane jest na 7,5%. Z ostatniego oficjalnego komunikatu GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w województwie zachodniopomorskim w maju br. wyniosła 7,8% wobec 9,7% rok wcześniej. Na rynku wciąż nie brakuje ofert pracy. W czerwcu br. pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy w województwie łącznie 7 292 wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej wobec 8 115 miesiąc wcześniej i w czerwcu 2017 r.

– Od wielu miesięcy utrzymujemy trend notowania najniższych poziomów bezrobocia w historii województwa. Pomorze Zachodnie to nie tylko region, w którym poziom bezrobocia spada najszybciej w Polsce, ale i jeden z liderów pod względem aktywności ekonomicznej mieszkańców. Obraliśmy dobry kierunek, chcemy by tworzone i rozwijane u nas miejsca pracy były coraz lepsze jakościowo i coraz lepiej płatne – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.