Wprowadzono specjalne rozkłady komunikacji miejskiej, zgodnie z którymi pojazdy komunikacji miejskiej kursują dużo rzadziej (np. tramwaje w dni powszednie co 20 minut). Radni Prawa i Sprawiedliwości – Marcin Pawlicki i Dariusz Matecki – zwracają uwagę, że taka decyzja zwiększa niebezpieczeństwo związane z pandemią koronawirusa.

„Kieruję prośbę o niezwłoczną modyfikację rozkładu jazdy”

Szczecinianie, jeśli tylko mogą, rezygnują z przejazdów komunikacją miejską. Przez dużą część dnia tramwaje i autobusy jeżdżą niemal puste. Problemem są jednak godziny szczytu, gdy mieszkańcy dojeżdżają do pracy i wracają do domu. Wiele osób nie ma bowiem innej możliwości transportu. Właśnie na zwiększone zagrożenie dla takich pasażerów zwraca uwagę radny Pawlicki w interpelacji skierowanej do prezydenta Piotra Krzystka.

„Mieszkańcy alarmują, że w godzinach porannych, jak i popołudniowych tramwaje i autobusy są na tyle zatłoczone, że w żaden sposób nie można zachować właściwych procedur związanych z epidemią koronawirusa. Wiele osób, które dojeżdża do pracy transportem miejskim, jest zaniepokojonych tą sytuacją i obawia się o swoje zdrowie. W związku z powyższym kieruję prośbę o niezwłoczną modyfikację rozkładu jazdy, szczególnie mając na uwadze dni robocze, w celu zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom korzystającym z komunikacji miejskiej” – pisze radny Pawlicki.

„To jak bomba biologiczna”

Radny Matecki, który sam jest zarażony koronawirusem, przytacza opinie mieszkańców, zwracających się do niego z problemem zatłoczonej komunikacji.

"Z tramwaju nr 6 wyszło ponad 30 osób. To jak bomba biologiczna. Ani jednego pasażera w maseczce"

"Ja również chcę podziękować za zatłoczony 63, którym jechałem od Skolwina do Niebuszewa, jest jedna wielka masakra. Tak, na pewno się nie zarazimy. Oszczędności w ZDiTM mogą być niebezpieczne"

Liczba pasażerów w ostatnich dniach zmalała

Interpelacje radnych dopiero wpłynęły do Urzędu Miasta. Wcześniej ZDiTM, wprowadzając zmiany w rozkładach, tłumaczył, że liczba pasażerów w ostatnich dniach znacząco zmalała. Miasto zachęca do wybierania jazdy samochodem, obecnie nie ma kontroli w Strefie Płatnego Parkowania, więc można z niej korzystać za darmo.

ZOBACZ TEŻ: Zawieszone linie, tramwaje co 20 minut, w weekendy jeszcze rzadziej. Duże ograniczenia w komunikacji miejskiej w Szczecinie