Dzięki Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin – Goleniów odprawiać będzie można rocznie nawet 10 tys. ton towarów. We wtorek nowy terminal został uroczyście otwarty.

Lotnisko w Goleniowie wzbogaciło się o 8 tys. m2 powierzchni magazynowej i zaplecze biurowe-socjalne. Terminal spełnia wszelkie międzynarodowe normy bezpieczeństwa dotyczące przeładunku towarów. Pracę ma tu naleźć nawet 70 osób.

„Pomorze Zachodnie staje się polskim hubem logistycznym”

- To przełomowa chwila dla rozwoju naszego regionalnego „okna na świat”, które jako samorząd województwa wspieramy od lat – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz podczas otwarcia. - Nie mam wątpliwości, że terminal cargo pozwoli na dynamiczny rozwój wielu zachodniopomorskim firmom. Na naszych oczach Pomorze Zachodnie staje się polskim hubem logistycznym, który coraz lepiej wykorzystuje bliskość szlaków handlowych prowadzących ze Skandynawii na Południe Europy i z Zachodu na Wschód.

Koszt budowy nowej infrastruktury to ponad 30 mln zł. Inwestorem jest spółka celowa Waimea Logistic Park 3 należąca do Grupy Kapitałowej Waimea Holding S.A., która zajmuje się tworzeniem parków logistycznych (np. pod Stargardem) i właśnie terminali cargo. Projekt dotyczący lotniska w Goleniowie został realizowany w oparciu o środki własne inwestora we współpracy ze spółką Rose Hall International LLP i finansowaniem z banku BNP Paribas (18,9 mln zł).

Duży potencjał

– Otworzyliśmy w Polsce drugi profesjonalny i w pełni wyposażony terminal cargo, w doskonałej lokalizacji, w sąsiedztwie Portu Lotniczego w Goleniowie. Widzimy bardzo duży potencjał w naszej inwestycji, która z powodzeniem będzie obsługiwać dynamicznie rozwijającą się na Pomorzu Zachodnim branżę e-commerce – mówił Andrzej Rosiński, prezes zarządu Waimea Holding S.A.

Dwaj najwięksi najemcy powierzchni terminala to: WELCOME Airport Services (2 tys. m2) - czołowy agent handlingowy w Polsce w zakresie obsługi cargo w kilku lokalizacjach oraz OMEGAir CARGO (1,35 tys, m2) – usługi spedycji lotniczej, morskiej oraz kolejowej.

Terminal zaprojektowała pracownia CITY architekci. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Eastwave Building Company Sp. z o. o.