W listopadowym naborze w ciągu dwóch tygodni wpłynęło ponad 600 wniosków o mieszkanie do remontu z zasobu ZBiLK. Tak duże zainteresowanie sprawiło, że miasto zwiększyło pulę z 200 do 400 lokali.

Z ponad 600 złożonych w listopadzie wniosków 468 spełniło kryteria i przeszło pozytywną weryfikację. Teraz wnioski poddawane są ocenie punktowej, która zależeć będzie między innymi: od okresu zamieszkiwania w Szczecinie, liczby dzieci, stanu zdrowia czy warunków w jakich się obecnie mieszka. Liczba punktów zdecyduje, kto zostanie zakwalifikowany do wynajęcia lokalu. Wtedy ZBiLK opublikuje listę mieszkań wraz z terminem ich oglądania oraz szczegółowym kosztorysem i informacjami przeznaczonymi dla osób ujętych w ostatecznym wykazie. Jak informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, lista lokali będzie dostępna w marcu br.

– W poprzednich edycjach programu lista ta liczyła ok. 200 mieszkań. Tym razem, w związku z bardzo dużym zainteresowaniem miasto podjęło decyzję o zwiększeniu tej liczby do 400 – mówi Klek. – Oznacza to, że prawie wszystkie osoby, których wnioski przeszyły pozytywną weryfikację będą mogły skorzystać z oferty i otrzymać mieszkanie – dodaje.

Co dalej?

Spośród dostępnych mieszkań do remontu wnioskodawcy sami wskażą lokale pierwszego i drugiego wyboru. W przypadku, gdy na lokal będzie więcej chętnych o przyznaniu go konkretnej osobie zdecyduje liczba punktów. Jeśli wnioskodawcy ubiegający się o jedno mieszkanie będą mieli taką samą punktację, o przekazaniu lokalu zdecyduje losowanie.

Po podpisaniu umowy, przyszły lokator będzie mógł rozpocząć remont, na który będzie miał osiem miesięcy. Po jego zakończeniu stanie się najemcą mieszkania. Średni koszt takiego remontu to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– W ostatnich sześciu latach miasto przekazało około 900 mieszkań do remontu. Kolejny nabór wniosków na mieszkanie za remont planowany jest w maju – dodaje Klek.

Więcej informacji na stronie: amm.szczecin.eu