Budynki o takiej konstrukcji i historii można w Szczecinie policzyć na palcach jednej ręki. Zabytkowy, drewniany dom przy ul. Mickiewicza 1 zostanie wystawiony przez miasto na przetarg ustny nieograniczony.

We wtorek zgodzili się na to radni. W umowie sprzedaży umieszczone zostaną zapisy zobowiązujące nabywcę do wykonania niezbędnych prac konserwatorskich, maksymalnie w czasie 5 lat.

Dwukondygnacyjny budynek zbudowano w 1872 r. Jeszcze do niedawna mieszkali tam ludzie, dziś nieruchomość jest zabezpieczona przez miasto. Ściany wykonane zostały w drewnianej konstrukcji ryglowej wypełnionej cegłą i szalowanej deskami powyżej parteru.

XIX-wieczny dom jest świadectwem przepisów obowiązujących w szczecińskiej twierdzy. Aż do 1873 r. (wtedy podjęto decyzję o likwidacji twierdzy) miasto było otoczone pasem fortyfikacji. W odległości 800 kroków od nich nie mogła powstać żadna budowla. Na dalszym przedpolu (kolejne 500 kroków) zabudowa była dopuszczalna, ale przy zachowaniu rygorystycznych reguł.

Budynki mogły mieć co najwyżej dwie kondygnacje, dopuszczano jedynie drewnianą lub szkieletową konstrukcję. W przypadku zagrożenia, na żądanie komendanta twierdzy, takie budynki przechodziły do dyspozycji wojskowych. Mogli oni zarządzić ich rozbiórkę lub spalenie. Wszystko po to, by nie stały się potencjalnym schronieniem dla nacierającego wroga.

Budynek przy ul. Mickiewicza 1 jest jednym z zaledwie czterech zachowanych do dzisiaj drewnianych domów, które powstały według tych reguł na przedpolu twierdzy. To położone po sąsiedzku wille przy ul. Mickiewicza 2 (mieści się tam reaktywowany niedawno klub Sorrento) i al. Wojska Polskiego 70 oraz budynek przy ul. Dubois 6.