Podjęto decyzję, że na Wielgowie jednak powstanie nowa przestrzeń rekreacyjna - Kasztanowy zakątek. To projekt ze Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego, który przegrał rywalizację z innymi przez błąd urzędników.

Błąd polegał na przygotowaniu niewłaściwego formularza do wydrukowania, w którym zamiast nazwiska panieńskiego matki głosującego, mieszkańcy mieli wpisywać w jednej z rubryk jej imię. Zanim spostrzeżono pomyłkę, wiele osób zdążyło pobrać i wydrukować ten plik. Efekt to 1200 błędnych kart papierowych, czyli ok. 6 tys. unieważnionych głosów.

Z piątego na trzecie miejsce

Pomyłka jednak tylko w jednym przypadku wypaczyła wyniki głosowania. Doszło do tego w obszarze lokalnym: Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Kijewo, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo-Załom. Do realizacji zakwalifikowano tam trzy projekty: Zakup umundurowania specjalnego dla ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczecinie - Śmierdnicy oraz czujników tlenku węgla dla mieszkańców Szczecina (1208 głosów ważnych i 392 głosy nieważne); Pumptrack – uniwersalny tor rowerowy w Wielgowie (940 głosów ważnych i 174 głosy nieważne); Bezpieczny plac zabaw na osiedlu Kasztanowym (777 głosów ważnych i 11 głosów nieważnych).

Dopiero na 5. miejscu znalazł się projekt – Kasztanowy zakątek – ale po doliczeniu do 744 głosów ważnych 131 głosów unieważnionych z winy urzędników, zadanie to powinno wskoczyć na 3. miejsce. Dlatego magistrat zdecydował, że Kasztanowy zakątek też zostanie zrealizowany. W ramach zadań bieżących miasta wykonywanych przez Zakład Usług Komunalnych.

- Tak jak zapowiadaliśmy przeanalizowaliśmy projekt i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, którzy oddali na niego swój głos zdecydowaliśmy o realizacji tego projektu – mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. – Poparcie jakie zdobył oraz fakt, że jest to projekt, o którym od kilku lat toczone były rozmowy zdecydowały o naszej decyzji w tej sprawie.

Jest już harmonogram

Realizacja Kasztanowego zakątka ma kosztować 210 tys. złotych. Nowe miejsce odpoczynku i rekreacji powstanie w miejscu kasztanowej alei u zbiegu ulic Drewnianej i Bałtyckiej na Wielgowie.

- Jesteśmy już po pierwszym spotkaniu z pomysłodawcą, z którym ustaliliśmy wstępny harmonogram działań - dodaje Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego urzędu miasta.

Co z zaufaniem do SBO?

Pozostałe głosy nieważne oddane na inne projekty nie zmieniłyby składu „zwycięskich” zadań. Niewątpliwie jednak całe zamieszanie może zniechęcić osoby pozbawione głosu do idei SBO. Najwięcej głosów, bo aż 981, unieważniono przy projekcie ogólnomiejskim: Amfiteatr Prawobrzeże - scena koncertowa na Rubinowym Stawie.