Dodatkowe pojazdy w godzinach szczytu i więcej autobusów przegubowych – to najważniejsze decyzje ZDiTM-u, które są odpowiedzią na skargi mieszkańców po zmniejszeniu częstotliwości kursów. Priorytetowym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów w czasie pandemii koronawirusa.

Przypomnijmy, że ZDiTM zmniejszył częstotliwość kursowania pojazdów komunikacji miejskiej (np. tramwaje jeżdżą co 20 minut), bo pasażerów jest dużo mniej. Problem pojawia się jednak w godzinach szczytu, gdy taki środek transportu w drodze do pracy lub do domu muszą wybierać osoby, które nie poruszają się samochodem. Dlatego już po poniedziałkowym, porannym szczycie komunikacyjnym pojawiły się skargi mieszkańców, że w niektórych zatłoczonych tramwajach i autobusach nie da się zachować bezpiecznej odległości między pasażerami.

– Dziś wiemy, że rano było nieco za dużo osób w komunikacji miejskiej. Mamy takie sygnały. Nie czuliście się komfortowo, dlatego od jutra zwiększymy liczbę pojazdów, które będą w godzinach porannego szczytu obsługiwały Szczecin – mówił prezydent Piotr Krzystek w swoim codziennym raporcie o funkcjonowaniu miasta w czasie zagrożenia epidemicznego.

Od wtorku 24 marca:

- w godzinach szczytu wprowadzone będą dodatkowe składy tramwajowe na liniach 6 i 7,

- przywrócony zostanie rozkład powszedni zimowy dla linii 107

- na linie autobusowe 51, 58, 59, 63, 77 priorytetem będzie kierowanie pojazdów przegubowych

– Jednocześnie informujemy, że możliwe są dodatkowe korekty, o których będziemy informowali na bieżąco – informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

– Dziękujemy za wszystkie sygnały. Będziemy reagowali na bieżąco. Jeżeli będzie potrzeba skierujemy kolejne pojazdy – dodawał prezydent Krzystek.

Miasto zachęca też do korzystania z samochodów. W Stefie Płatnego Parkowania nie ma kontroli.