Jedna z charakterystycznych neorenesansowych willi zlokalizowanych przy al. Wojska Polskiego niebawem zmieni właściciela. Kolejny obiekt tzw. Westendu trafi w prywatne ręce. Dotychczas w budynku funkcjonowała Szczecińska Agencja Artystyczna, ale miejska instytucja kultury została już przeniesiona do Netto Areny.

 

Z informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że pracownicy Szczecińskiej Agencji Artystycznej przenieśli się do hali przy ul. Szafera już kilka tygodni temu. Pracuje tam także część pracowników Żeglugi Szczecińskiej. Zabytkowa willa ma zostać niebawem wystawiona na sprzedaż.

– Głównym powodem zmian są nowe zadania, które otrzymała Szczecińska Agencja Artystyczna. Jednym z nich jest prowadzenie nowego Teatru Letniego, w związku z czym część pracowników będzie pracowała w obiekcie w parku Kasprowicza. Przez to obecna siedziba SAA przy pl. Szarych Szeregów stała się za duża, tym bardziej, że budynek wymaga generalnego remontu, na co w obecnej sytuacji ani miasta, ani SAA nie stać. Dlatego nowa siedziba SAA mieści się w Netto Arenie. Obiekt przy al. Wojska Polskiego będzie przeznaczony na sprzedaż. Wartość budynku będzie znana po opracowaniu operatu szacunkowego – wyjaśnia Marta Kufel z biura prasowego Urzędu Miasta w Szczecinie.

Historię obiektu dość dokładnie opisuje portal zabytki.pl. Jak czytamy, willa przy dawnej Falkenwalderstrasse 64 powstała na terenie Westendu – willowego przedmieścia Szczecina. Wzniesiona została ok. 1877 roku na zlecenie Heinricha Stoltinga – szczecińskiego kupca i przemysłowca, a zarazem kolekcjonera dzieł sztuki, który podarował Muzeum Miejskiemu kolekcję 2800 miedziorytów. Po 1945 r. budynek użytkowany był przez instancję PZPR. Od 1958 r. miał tu swoją siedzibę Teatr Lalek „Pleciuga”, a od 1972 r. Szczecińska Agencja Artystyczna.