Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie (ze 100-procentowym udziałem miasta) ma zapewnić sprawniejsze i efektywniejsze realizowanie projektów, a także pozwolić na zatrudnienie wysokiej klasy specjalistów na warunkach rynkowych. Powstanie, jeśli zgodzą się na to radni podczas najbliższej sesji zaplanowanej na 22 stycznia.

O tym pomyśle magistrat mówi już od dawna. Dziś prowadzeniem inwestycji zajmują się wydziały Urzędu Miasta, przede wszystkim Wydział Inwestycji Miejskich. Efekty ich działań nie zawsze są pozytywnie oceniane.

Będzie więcej specjalistów?

Zarobki na stanowiskach urzędniczych muszą zmieścić się w określonych widełkach i często są dużo mniej atrakcyjne niż stawki na rynku. Dlatego do pracy w urzędzie trudniej zachęcić wysokiej klasy specjalistów. Inaczej ma być w spółce, która nie będzie podlegać takim ograniczeniom płacowym.

- Realizacja inwestycji to proces wymagający dużej wiedzy merytorycznej, doświadczenia i sprawnego zarządzania. Przed nami wiele ważnych projektów, dlatego zależy nam na jak największej efektywności. Powołanie spółki to nasza odpowiedź na oczekiwania ze strony mieszkańców, którzy chcą sprawnie i terminowo realizowanych inwestycji – mówi Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

Przejmą wszystkie inwestycje

Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie ma prowadzić obsługę inwestorską na rzecz Gminy Miasto Szczecin. Do jej zadań będzie należeć przede wszystkim: przygotowanie, prowadzenie i nadzór inwestycji; aplikowanie o środki zewnętrzne i rozliczanie się z nich; czynności administracyjne; obsługa gwarancyjna i pogwarancyjna inwestycji.

Projekt uchwały w sprawie powołania spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie będzie przedmiotem obrad podczas najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się we wtorek 22 stycznia.