Podziemne lub półpodziemne pojemniki na odpady mają wiele zalet i coraz więcej miast decyduje się na ich zakup. Zainteresowany takim rozwiązaniem jest również szczeciński magistrat.

Temat wywołał radny Marcin Pawlicki z Prawa i Sprawiedliwości, który w interpelacji do prezydenta poprosił o rozpatrzenie możliwości „opracowania szerokiej koncepcji budowy w Szczecinie systemu gromadzenia odpadów w pojemnikach podziemnych lub półpodziemnych”. Wymieniając jednocześnie największe zalety takich śmietników.

„Oszczędność miejsca ponieważ większość pojemnika schowane jest pod ziemią. Większa czystość i higiena otoczenia. Dużo trwalsze rozwiązania niż konwencjonalne. Zminimalizowanie kosztów utrzymania i obsługi ponieważ większa pojemność pojemników podziemnych spowoduje, że odbiór może odbywać się rzadziej. Ograniczenie hałasu wyrzucania śmieci. Pod ziemią odpady są w niższej temperaturze, co zapobiega rozwoju bakterii oraz powstawaniu nieprzyjemnych zapachów” – wyliczył w swoim piśmie radny Pawlicki.

Są w „sferze zainteresowania”

Okazuje się, że magistrat poważnie myśli nad zakupem podziemnych śmietników, ale na realizację takiego pomysłu trzeba jeszcze poczekać.

„Wdrożenie rozwiązań z zastosowaniem podziemnych pojemników znajduje się w sferze zainteresowania Gminy Miasto Szczecin. Chociaż aktualnie nie została opracowana taka koncepcja, na podstawie której można byłoby przestąpić do realizacji, to jednak planowanie w zakresie wskazania pierwszych lokalizacji i wstępnych uzgodnień rozpoczęto” – napisała w odpowiedzi na interpelację Anna Szotkowska, zastępca prezydenta miasta.

Będą popularyzować takie rozwiązania

Pierwsze takie miejskie pojemniki mogłyby zostać ustawione w miejscach ogólnodostępnych. Służyłyby do gromadzenia odpadów segregowanych. Magistrat będzie jednak chciał, by do kupna podobnych śmietników zachęcić również inne podmioty.

„Biorąc pod uwagę zalety podziemnego umiejscowienia pojemników, przytoczone przez Pana w interpelacji, Gmina Miasto Szczecin dołoży starań w popularyzacji budowy miejsc dla potrzeb podziemnych lub półpodziemnych pojemników na nieruchomościach w zasobach np. spółdzielni mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego” – odpowiedziała radnemu prezydent Szotkowska.

Podziemne i półpodziemne pojemniki na odpady są już w wielu miastach. W województwie zachodniopomorskich skorzystać z takiego rozwiązania zdecydowały się m.in. Koszalin, Kołobrzeg i Szczecinek.