Port Lotniczy Szczecin-Goleniów obsłużył w pierwszym półroczu blisko 264 tysiące pasażerów. To dużo lepszy wynik niż przed rokiem. Rekordowy był również sam czerwiec.

W pierwszych sześciu miesiącach 2017 roku przez lotnisko w Goleniowie przewinęło się aż o 19,3 % więcej pasażerów niż w analogicznym czasie w roku ubiegłym. Duży wzrost dotyczy też samego czerwca, kiedy obsłużono 54 732 pasażerów. To rekord miesięczny w historii lotniska. 24 miesiące wcześniej pasażerów było o 20,60% mniej.

Największy ruch notowany jest na trasie ze Szczecina do stolicy Polski. W czerwcu z samolotów na tej linii skorzystało ponad 20 tysięcy pasażerów.

- Rekordy popularności bije połączenie do Warszawy, gdzie dzięki coraz większej różnorodności połączeń oferowanych przez PLL LOT, liczba pasażerów tranzytowych zwiększyła się o ponad 100 %. Wpływ na tak dobre wyniki ma również codzienne połączenie do Warszawy oferowane przez Ryanair - mówi Krzysztof Domagalski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarność.

Poza kierunkiem krajowym największy ruch generowany jest na połączeniach obsługujących Wyspy Brytyjskie (Londyn Stansted, Londyn Luton, Dublin i Liverpool). Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również kierunki skandynawskie.

- Linia lotnicza WIZZ AIR, dostrzegając rosnący potencjał na trasach do Bergen, Stavanger oraz Oslo Torp, do ich obsługi przeznaczyła 230 miejscowego Airbusa A-321 – podkreśla Krzysztof Domagalski.

Początek wakacji to również większe zainteresowanie lotami czarterowymi. Z Goleniowa Polacy wylatują na Kretę, Korfu, do Albanii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny czy Czarnogóry. Ale nie brakuje też turystów zmierzających w przeciwnym kierunku.

- Szczecin, jak i całe województwo zachodniopomorskie coraz częściej stają się miejscem krótkich, 3-4 dniowych wypadów turystycznych, co przekłada się na fakt, iż linie lotnicze Norwegian notują poziom wypełnienia miejsc znacznie przekraczający 90 %, z czego połowę pasażerów stanowią turyści z Norwegii – mówi Krzysztof Domagalski.

Udane pierwsze półrocze daje dużą nadzieję na pobicie rekordu pasażerów w skali całego roku. W 2016 roku z usług Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów skorzystało 467 tysięcy osób.