Mówi się o nich jako ambasadorach szczecińska rapu – Łona i Webber od zawsze w swojej twórczości stawiają na powiązania z naszym miastem. Na ostatniej płycie można usłyszeć utwór, który porusza temat żydowskiego Szczecina.

Łona i Webber gościli niedawno w programie „18.03” realizowanym wspólnie przez portal wSzczecinie.pl i radio Super FM. Podczas rozmowy nie zabrakło pytań o najnowszą płytę „Śpiewnik domowy”, która ukazała się w kwietniu 2020 roku. Znajduje się na niej m.in. utwór pt. „Echo”, który porusza temat – mało dziś obecny w Szczecinie – kultury żydowskiej w powojennym Szczecinie.

– Chodzi o Niebuszewo. Każdego, kto mieszka w tamtej części miasta czy przejeżdża i zestawi sobie to, z tym, co przygotowali Weronika Fibich i Adam Ptaszyński, czyli wywiadami z ludźmi, którzy mieszkali w tamtych okolicach po wojnie i którzy musieli stamtąd wyjechać, nachodzi taka refleksja, że tu jest znacznie więcej niż to, co widać w tych kamienicach – opowiada Łona. – Nie wszystkie kamienice są odrestaurowane, więc widać tę historię schowaną w murach.

W utworze „Echo” wspomniani są również Następcy Tronów – żydowski zespół big-beatowy, który – zdaniem Łony – miał potencjał, by być ciekawym zespołem.

– Ta kariera została przerwana przez rok 1968. Należy im się jakieś wspomnienie w historii – zaznacza Łona.

„Społeczność żydowska w Szczecinie była znacząca. O tym trzeba przypominać”

Pozostając przy temacie obecności Żydów w Szczecinie, podczas rozmowy nawiązano do akcji „Tęsknię za Tobą, Żydzie”, w ramach której w różnych miastach Polski – w tym także u nas – w miejskiej przestrzeni pojawia się właśnie taki napis. Ostatnim razem został umieszczony na budynku trafostacji przy ul. Niemierzyńskiej przy wejściu do parku dendrologicznego.

– Mamy olbrzymi problem. Antysemityzm w Polsce istnieje. Ostentacyjny antysemityzm z lat 90. schował się nieco za bardziej gładkim językiem, ale nadal jest i dosyć łatwo można go obudzić. „Tęsknię za Tobą, Żydzie”, akcja której bardzo kibicuję, jest dosyć ofensywna, szybko budzi odzew w ludziach, którzy nie tęsknią – zauważa Łona. – Antysemityzm jak każda nienawiść jest szkodliwy. Nienawiść do całego narodu jest z gruntu kłamliwa, nie można wszystkich ludzi posądzać o jakąś jedną cechę. To jedna rzecz. Druga rzecz to jest to, że społeczność żydowska w Szczecina była znacząca, to było mnóstwo osób, które mocno odcisnęły się na historii miasta i nie da się o tego wymazać, nie da się tego zapomnieć. Co więcej, o tym trzeba przypominać.