Spektakle, panele dyskusyjne, warsztaty, występy performerów i kabaretów oraz premierowe produkcje teatralne to zawartość tegorocznej , bardzo różnorodnej, edycji Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt. Właśnie poznaliśmy szczegóły programu.

„To festiwal, którego eksluzywność i niekomercyjność sprawia, że jest wyjątkowy” powiedział na dzisiejszej konferencji wiceprezydent Miasta, Krzysztof Soska, „Tworzymy jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce w tej dziedzinie” dodał, a informacje, które zostały nam dziś przekazane potwierdzają tę opinię.

Początek dla młodych

Od kilku lat przegląd rozpoczyna się od wydarzeń skierowanych do młodszych widzów, nazwanych Małym Kontrapunktem. Pierwszym spektaklem tej części festiwalu będzie w tej edycji przedstawienie „Julian To Wiem” Grupy Tańca Współczesnego „Kiosk Ruch”, które właśnie powstaje w sali prób „Pleciugi”. Poza tym młodzi widzowie zobaczą m.in. „Guzik" na podstawie powieści Neila Gaimana "Koralina" i "Najmniejszego klauna na świecie", (przedstawienie z dużą dozą interakcyjnej zabawy, iluzji scenicznej i nieodzownego humoru). Mały Kontrapunkt odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia i będzie można wówczas zobaczyć sześć inscenizacji, a dzieci, które przyjdą do „Pleciugi” będą miały możliwość uczestnictwa w warsztatach lalkarskich, piekarniczych i plastycznych (wstęp na spektakle kosztuje 5 zł, a na pozostałe punkty programu jest wolny).

Królowa i cesarz

W konkursie głównym zobaczymy dwanaście inscenizacji, a na inaugurację Kontrapunktu (15 kwietnia) zobaczymy kolejny już w historii tego przeglądu spektakl zrealizowany na podstawie sztuki Doroty Masłowskiej . Będzie to „Paw królowej” w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Starego z Krakowa, który zyskał już wiele pozytywnych ocen ze strony krytyków i widzów. Niemniej interesująco zapowiada się na pewno inscenizacja „Nancy.Wywiad” Nowego Teatru z Warszawy , w którym „przekraczając granice pomiędzy teatrem i tańcem, artyści konfrontują się z legendą punk rocka Sidem Viociousem, (...) podejrzanym o zamordowanie swojej narzeczonej Nancy Spungen”.

Inne spektakle, które znalazły się w części konkursowej to także „Kaligula” czyli znana już szczecinianom koprodukcja naszego Teatru Współczesnego i Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, „Amatorki” przygotowane przez gdański Teatr Wybrzeże według dramatu Elfriede Jelinek czy bardzo „Truskawkową niedzielę” Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

Komisja artystyczna dbająca o zawartość programową wybrała także zagraniczne przedstawienia. Będą to m.in. „Spirit” Florentiny Holzenberh i Vincenta Riebecka z Brukseli czy pokazany w Berlinie na scenie Schaubühne spektakl „Notizen Aus Der Küche” (Zapiski Kuchenne). W Berlinie Widzowie, którzy zdecydują się pojechać do stolicy Niemiec (18 kwietnia) zobaczą w tym roku dwa przedstawienia oraz będą mogli zwiedzić wystawę poświęconą Robertowi Rauschenbergowi w ramach projektu „Pomosty teatru – pomosty kultury. O wzajemnym oddziaływaniu teatru polskiego i niemieckiego” (w Museum für Gegenwart, mieszczącym się w Hamburger Bahnhof).

Międzynarodowe jury

W jury po raz pierwszy zasiądą goście z zagranicy to znaczy Per Ananiassen (norweski dramaturg, wykładowca), oraz Thomas Irmer (niemiecki literaturoznawca, krytyk teatralny) W składzie gremium oceniającego spektakle konkursowe będzie także Małgorzata Sikorska-Miszczuk - dramatopisarka i scenarzystka, autorka takich sztuk jak „Śmierć Człowieka-Wiewiórki”, „Katarzyna Medycejska”, „Burmistrz”czy „Walizka”, Maryla Zielińska - teatrolog. od października 2012 kierownik literacki Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz Michał Walczak dramatopisarz i reżyser, autor sztuk „Piaskownica”, „Podróż do wnętrza pokoju”.

Prapremiera z Gretą Garbo

19 kwietnia nastąpi wydarzenie szczególne, bo wówczas widzowie po raz pierwszy zobczą spektakl „Greta Garbo przyjeżdża” w reżyserii Anny Augustynowicz, który jest przygotowywany w koprodukcji festiwalu z szczecińskim Teatrem Współczesnym. Na scenie zobaczymy m.in. takich aktorów jak Maria Dąbrowska, Beata Zygarlicka, Maciej Litkowski i Maciej Wiezbicki (w tytułowej roli). Według reżyserki „Jest to komedia w stylu czechowowskim i dla mnie jest to wyrąbany cień „Wiśniowego sadu”. Sztuka została napisana przez Franka McGuinnessa, któremu podczas tegorocznego Kontrapunktu poświęcona zostanie sesja naukowa (w Teatrze Małym)

Ofensywnie i komediowo

Mimo, że zabraknie występów muzycznych (z jednym wyjątkiem) to i tak wybór wśród imprez towarzyszących Kontrapunktowi jest z pewnością interesujący. W programie Szczecińskiej Północy Teatrów (13 kwietnia) widzowie zobaczą takie sztuki jak „Sedinum, prochy i rock`n`roll”, „Dobry wieczór Fogg” i „Zabójcę” (wstęp 5zł) , natomiast wśród propozycji Zachodniopomorskiej Offensywy Teatralnej – „Osad” Teatru Krzyk z Maszewa, „Nieśmiertelność raka” Teatru 6 i pół” z Gryfina czy „Pierogi „ Teatru Uhuru.

W czasie nocy performerów w Teatrze Kameralnym (19 kwietnia) zaprezentuje się m.in. dobrze nam znany Arti Grabowski, a Klub Komediowy Chłodna z Warszawy pokażę aż trzy spektakle – „Król dopalaczy czyli podróż do wnętrza dropsa”, „Odlot” i „pożar w burdelu” (karnet na wszystkie te inscenizacje kosztuje 60 zł).

Spektakl finałowy to zaanonsowany już wcześniej „Danuta W.” Teatru Polonia z udziałem Krystyny Jandy. Zostanie pokazany na zakończenie Kontrapunktu 20 kwietnia oraz dwukrotnie już poza programem (21 i 22 kwietnia). Bilety na to wydarzenie kosztują od 100 do 150 zł.

Bilety i karnety

Jak powiedziała dyrektor festiwalu, pani Anna Garlicka: „Udało nam się utrzymać ceny sprzed roku, a po raz pierwszy wprowadzone zaś zostaną bilety studenckie w cenie 15 zł”. Normalne wejściówki kosztować będą 25 zł, natomiast 130 zł trzeba zapłacić za karnet berliński , a 370 zł za karnety A oraz BB (obejmujące wszystkie punkty programu). Sprzedaż prowadzi Biuro Obsługi Widza w Teatrze Lalek „Pleciuga” i Teatrze Współczesnym.

Bez biletów

Jak co roku w ramach Kontrapunktu kilka punktów programu będzie dostępna bez biletów. Tym razem jest To akcja performatywna Timebank/Grotest Maru w centrum handlowym Galaxy (20 kwietnia) panele dyskusyjne wchodzące w skład sesji naukowej pod hasłem „Portret aktora”, a także na przedstawienie „Najmniejszy Klaun w Wiosce” i koncert Lesji (oba wydarzenia 13 kwietnia). Jedynie 2 zł zapłacimy za bilet na „Les Tambous De La Muerte” francuskich artystów z kompanii Transe Express, którzy przygotują barwna paradę na placu Mickiewicza.

Dofinansowanie festiwalu ze strony szczecińskiego Urzędu Miejskiego wyniosło w tym roku 600 tysięcy złotych, a poza tym przegląd otrzymał także wsparcie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Portal wSzczecinie.pl znalazł się w gronie patronów medialnych przeglądu.