Czas przelatuje nam przez palce, obowiązki gonią jeden za drugim, rzeczywistość nie zna litości i nie daje chwili wytchnienia – tak właśnie wygląda nasza codzienność! Przez to mijają nas ważne w życiu momenty, nie potrafimy odnaleźć się w pędzącym świecie i nieustannie tracimy z oczu istotne dla nas wartości. Dlatego firma Zalando Lounge wyszła naprzeciw tym problemom i swoim konkursem „My symbol of joy” zmobilizowała nie tylko uczestników, ale wszystkich odbiorców tej inicjatywy do zwolnienia biegu, zastanowienia się nad symbolem szczęścia oraz poświęcenia choćby krótkiej chwili sobie każdego dnia.

Poszukiwanie symbolu szczęścia w ramach konkursu „My symbol of joy”

Symbol szczęścia w ramach konkursu Zalando Lounge „My symbol of joy” był poszukiwany już w pięciu europejskich krajach – w Niemczech, Holandii, we Francji, we Włoszech oraz w Polsce. Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie wzoru na materiałową torbę, który przedstawia symbol szczęścia, wspiera walkę ze stresem oraz wywołuje refleksję na temat uważności podczas codziennych zajęć.

Różnorodność nadesłanych prac pokazała, jak wielowymiarowe jest pojęcie szczęścia i jak bogaty jest jego potencjał oraz odbiór. Dla każdego z nas szczęście oznacza bowiem co innego – dla niektórych będą to małe momenty i drobne gesty, dla innych natomiast wielkie sukcesy i kolejne życiowe osiągnięcia. I nie ma tutaj dobrej lub złej odpowiedzi, dlatego że wszystko zależy od nas i jest dostosowane do naszego trybu życia.

W polskiej edycji konkursu na podium stanęły trzy niebywale zdolne studentki różnych kierunków artystycznych. I to one pokazały, gdzie szczęścia i leku na monotonię dnia codziennego szukają młodzi Polacy. Polska przedstawiła zatem pogląd na szczęście młodego pokolenia, które dowiodło w ten sposób swojej niezaprzeczalnej kreatywności. Nadesłane prace były bowiem nasycone pomysłowością i artyzmem oraz dużą dozą profesjonalizmu!

Wyniki polskiej edycji konkursu „My symbol of joy”

Pierwsze miejsce w konkursie kreatywnym „My symbol of joy” zdobyła studentka trzeciego roku wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi – Klaudia Stochmal. Swoją pracą „The Hapinnes Zone” Klaudia chciała przekazać, że stres to nie tylko negatywne emocje, ale również mobilizacja do działania. Na swoim projekcie zwyciężczyni pokazała nieregularną przestrzeń, której zadaniem jest niwelowanie stresu i przekształcanie go w coś pozytywnego. Taka przestrzeń powinna być indywidualnie dostosowana do danej osoby i zmieniać się w zależności od sytuacji, ponieważ każdy z nas ma inne metody na walkę ze stresem. Sama twórczyni o swoim projekcie powiedziała: „Projekt ilustracji nie ma ograniczonego regularnego pola. Jest bardzo płynny i elastyczny w swojej budowie, dlatego jego ostateczna forma zależy od sytuacji, w jakiej się znajduje”.

Na drugim miejscu na podium stanęła kolejna studentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, tym razem wydziału Tkaniny i Ubioru – Edyta Klaper. Praca Edyty „My small collection of little things” to interesujące użycie printu i myślenia graficznego. Zwyciężczyni drugiego miejsca konkursu wzorniczego Zalando Lounge na swoim projekcie zastosowała motyw graficzny złożonych z wyrazów, które są symbolem szczęścia dla autorki. Jak wspomina Edyta słowa „są jednymi z najprostszych i najpiękniejszych środków wyrazu. Każdy je zrozumie, każdy jest w stanie je odczytać”. W tym przypadku to właśnie te ważne słowa jak „drobne gesty”, „przelotne uśmiechy” oraz „ulotne momenty” symbolizują szczęście i wywołują radość swoim przekazem.

Kolejne wyróżnienie od jury konkursu i Zalando Lounge otrzymała Angelika Zajdlic, czyli zdobywczyni trzeciego miejsca. Angelika uznała, że najlepszym sposobem na stres jest ucieczka na łono natury, ponieważ to właśnie przyroda jest wspaniałym lekiem na codzienne napięcie i podenerwowanie. Dlatego na wzorze na materiałową torbę Angeliki widzimy barwne ptaki, które symbolizują wolność i swobodę obecną w świecie przyrody. Sama Angelika mówi: „Moim zamiarem było przeniesienie cząstki natury. Faza wstępna projektów polegała na przetwarzaniu ptasich sylwetek na grunt artystycznej kreacji. Dzięki różnorodności form oraz selekcji ilustracja zyskała charakter gry barwnej, rozstrzygającej się na płaszczyźnie”.

Serdecznie gratulujemy zwyciężczyniom oraz wszystkim uczestnikom konkursu kreatywnego „My symbol of joy” Zalando Lounge. Wszystkie prace oraz wypowiedzi zwyciężczyń można znaleźć na stronie: https://www.zalando-lounge.pl/konkurs-my-symbol-of-joy/.