Wiosenne Koncerty Gitarowe to wydarzenie, które szczecińscy melomani lubią szczególnie. Już 30 marca rozpocznie się dwudziesta druga edycja tego festiwalu. Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie proponuje jeszcze premierę teatralną dla najmłodszych i spotkanie z gwiazdą! Szczegóły poniżej.

Szczęścia nie trzeba szukać daleko

Przedstawienie zostało zrealizowane według scenariusza Marty Guśniowskiej i przygotowano je dla dzieci od lat 6. Opowieści stworzone przez tę autorkę można już było zobaczyć na scenie szczecińskiego zamku (to bardzo popularne spektakle „Misiaczek” i „Ślimak”). W najbliższą niedzielę (17 marca) w sali Kina Zamek nastąpi premiera inscenizacji „Urodziny w Nigdylandii”, która zapewne też zostanie doceniona przez najmłodszych.

– To opowieść o dzieciach i o przyjaźni. Głównym bohaterem jest kot, który jeszcze się nie urodził i szuka mamy. Trafia na ziemię, do mysiej rodziny (...). Dla mnie to bajka o poszukiwaniu szczęścia i o tym, że nie trzeba daleko chodzić, wystarczy rozejrzeć się naokoło i je zobaczyć – mówi Marta Uszko, odtwórczyni jednej z ról. Na scenie będą jej towarzyszyli Rafał Hajdukiewicz i Paweł Niczewski, a spektakl reżyseruje Anastasiia Miedviedieva.

Na niedzielną premierę nie ma już biletów. Kolejne prezentacje zaplanowano na 23 i 24 marca. Na te pokazy wejściówki są jeszcze dostępne (m.in. na bilety.zamek.szczecin.pl).

Dla mnie są jak Rolling Stones

– Są tacy, którzy jeżdżą wszędzie tam, gdzie grają Rolling Stones czy Led Zeppelin, ja podróżuję na wszystkie najbliższe koncerty Duo Melis! – tak o tej hiszpańsko-greckiej parze gitarzystów opowiada Piotr Pałac, kierownik artystyczny XXII Wiosennych Koncertów Gitarowych. – Jest coś specjalnego w relacji tych dwojga artystów. Duo Melis jest przeze mnie najchętniej słuchanym duetem – dodaje.

Duo Melis są laureatami ogromniej ilości nagród, zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. W 1999 roku jako duet zajęli pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Duetów Gitarowych w Frechen (Niemcy). W następnym roku wygrali prestiżowy Konkurs Duetów Gitarowych w Montelimar (Francja), a to tylko początek ich osiągnięć. 30 marca wystąpią podczas otwarcia tegorocznych Wiosennych Koncertów Gitarowych w Galerii Gotyckiej i wykonają m.in. utwory Joaquina Rodrigo, Isaca Albeniza i Enrique Granadosa. W ten sposób uświetnią jubileusz 20-lecia powstania duetu.

Uznawany za najlepszego na świecie

Podczas przeglądu zaprezentuje się też Ach Duo (Noemi Hańczyk i Aleksander Piotrowski vel Jankowski). To 31 marca. Z kolei 6 kwietnia zagra duet Julia Pałac i Fabián Cordozo. Finałowy koncert festiwalu to występ Marcina Dylli.

– Ten gitarzysta, jest uznawany przez część krytyków wręcz za najlepszego na świecie – mówi Pałac. W programie jego występu (7 kwietnia) znajdzie się m.in. "Nocturnal" – jedyny napisany na gitarę utwór Benjamina Brittena. Warto już postarać się o bilety, ponieważ sala Galerii Gotyckiej pomieści tylko 50 osób, a chętnych będzie na pewno więcej!

Wydarzenie organizowane jest przy współpracy redakcyjnej RMF Classic.

Kolejny odcinek Gwiazdozbioru

Inną ciekawą propozycją zamkową na najbliższe tygodnie jest spotkanie z Marcinem Kydryńskim - dziennikarzem i podróżnikiem (2 kwietnia), które przygotowano w ramach cyklu „Zamkowy Gwiazdozbiór”. Poprowadzi je Konrad Wojtyła.