To swoista kontynuacja wiosennej akcji. Wtedy stworzono teledysk do nowej wersji utworu „Moja i twoja nadzieja”. Był on dedykowany medykom pracującym na oddziale zakaźnym szpitala przy ul. Arkońskiej. Jesienny koncert ma być wyrazem solidarności artystów wobec służby zdrowia ze Szczecina i regionu.

W minioną niedzielę odbył się koncert online, w którym udział wzięli szczecińscy artyści. Występy muzyków zostały wcześniej zarejestrowane w ich domach, ogrodach i salach prób. Koncert został przygotowany tak, by między występami artystów to lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni opowiedzieli o swojej pracy w czasie pandemii. Oprócz tych walczących w pierwszej linii z wirusem, głos zabrali m.in. mieszkańcy Szczecina, Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz, Prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

– Wróciłem z pogrzebu jednego z wybitnych szczecinian, pana doktora Marka Umińskiego, twórcy szczecińskiej transplantologii, który zmarł na Covid. Dyżurował do ostatnich swoich dni. Tym bardziej dziękuję w imieniu własnym, w imieniu senatu artystom, że podjęli się tak szlachetnego dzieła, ponieważ medycy, lekarze, pielęgniarki, ratownicy, technicy, laboranci pracują w naprawdę dramatycznych warunkach. Zmarło już kilkunastu lekarzy, pielęgniarek, kilka osób z innego personelu medycznego. Walka z pandemią w realiach polskiej służby zdrowia, która nie była już wydolna przed pandemią, jest dramatycznie trudna, okupiona ofiarami życia. Tym bardziej trzeba to docenić – powiedział prof. Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu RP.

Głębokie wyrazy uznania płyną od artystów

W koncercie wzięli udział m.in.: Chór Akademii Morskiej, duet Jackpot, Michał Grobelny, Felipe Alonso Cespedes Sanchez i Ryszard Leoszewski. Każdy z artystów zaprezentował po dwa utwory oraz wyraził swoją wdzięczność za trud pracy zatrudnionych w służbie zdrowia.

– Nie ma słów, by wyrazić, jak bardzo jesteśmy wdzięczni – mówi duet Jackpot. – Życzymy wam z całego serca dużo zdrowia, odporności i pomimo wszystko uśmiechu. Zrobimy ze swojej strony wszystko, by ten uśmiech, w tych krótkich przerwach między pracą a pracą, wam dostarczyć.

Wypowiedzi mieszkańców Szczecina przepełnione były wyrazami szacunku, uznania i podziwu dla trudnej pracy lekarzy.

Walczą, narażając swoje życie

Jednak najbardziej dające do myślenia słowa padały z ust tych, którzy zatrudnieni są w służbie zdrowia. Codziennie ryzykują swoim zdrowiem, by nieść pomoc innym.

– Posłużę się ostatnim weekendem, który my liczmy w naszych statystykach jako trzy dni – piątek, sobota, niedziela – samych kombinezonów zużyliśmy 600, 85 tys. rękawiczek, 20 tys. masek jednorazowych, tak że to są ogromne ilości każdego dnia – skomentowała Paulina Targaszewska, rzecznik pogotowania ratunkowego.

Jak zwrócił uwagę lekarz Marek Posobkiewicz, przez te wiele miesięcy często zmieniało się podejście do medyków: od euforii, klaskania z balkonów, po niewpuszczenia do sklepów, prośby o wyprowadzenie się z bloków i osiedla. Ten przejaw braku zrozumienia ze strony Polaków to, jak zaznacza lekarz psychiatra, Marek Juraszek, efekt braku ochrony lekarzy przed zrzucaniem winy na personel ze strony państwa. Przyznaje, że coraz więcej jego pacjentów, to pracownicy służby zdrowia.

Koncert powstał przy wsparciu i pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecina oraz Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Koncert dostępny jest w serwisie YouTube.