Pociągi, stacje, kilometry torowisk, łącznice kolejowe, wiadukty – wszystko w miniaturze, ale odzwierciedlone w niemal w 100%. Już w ten weekend w Szczecinie odbędzie się siódma edycja Wystawy Makiet Kolejowych. Na jej zwiedzanie będzie można się wybrać w sobotę i niedzielę. Wstęp bezpłatny.

Wystawa Makiet Kolejowych co roku przyciąga setki odwiedzających ze Szczecina, ale nie tylko. Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w sobotę i niedzielę, 22 i 23 lutego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Kusocińskiego 3.

Największą atrakcją będzie ogromna makieta kolejowa, której montaż rozpoczął się kilka dni temu. – To gigantyczna konstrukcja, na którą składa się blisko 15-metrowy model zelektryfikowanej linii kolejowej. Ma kilka stacji. Najbardziej skomplikowane jest przygotowanie elektryfikacji, pociągi poruszają się po torach, wjeżdżają w tunele, zatrzymują się na przystankach. Jest to skomplikowany układ, który pokazuje, jak wspaniałą pasją jest kolej – mówi Wojciech Kowalski z Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei, który organizuje wydarzenie.

Jak dodaje, co roku organizatorzy starają się przygotować na wystawę zupełnie nowe części makiety. Nie inaczej będzie teraz. Nowe fragmenty dołączają również pasjonaci kolei, którzy specjalnie na to wydarzenie przyjeżdżają do Szczecina z różnych zakątków Polski.

Na wystawie będzie można zobaczyć zarówno modele pociągów i lokomotyw, jak i samochodów. Tradycyjnie nie zabraknie przejażdżek koleją ogrodową. Na odwiedzających będą czekały również stoiska z materiałami i akcesoriami modelarskimi.

– Przygotowaliśmy także stanowiska warsztatowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Chętni będą mogli złożyć lokomotywę modelu ST43, będą tam wagony cysterny, wagon węglarka czy wagon chłodnia. To świetna zabawa dla całych rodzin – dodaje Kowalski.

Wystawę można odwiedzać w sobotę, 22 lutego, w godz. 12:00 – 17:00 oraz w niedzielę, 23 lutego, w godz. 10:00 – 14:00.

Wstęp jest bezpłatny.

Partnerem wydarzenia jest Grupa CSL.