W ciągu 12 lat wyremontowano prawie 200 szczecińskich podwórek i przedogródków. W tym roku do tego grona dołączą kolejne. W tegorocznych edycjach programów Zielone Ogródki i Przedogródki Szczecina wybrano 15 wspólnot mieszkaniowych, które otrzymają wsparcie finansowe na zagospodarowanie swojego otoczenia.

Jak mówi Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds. mieszkalnictwa, zainteresowanie mieszkańców programami Zielone Podwórka oraz Zielone Przedogródki Szczecina, które realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych, cały czas nie słabnie. – W tym roku o dofinansowanie starały się w sumie 24 wspólnoty mieszkaniowe. W związku z tym miasto podwoiło sumę, którą planowało przeznaczyć na oba programy - z jednego do dwóch milionów zł – zaznacza Klek.

W ramach pierwszego programu, Zielone Podwórka, dofinansowanie z miasta otrzyma dziewięć wspólnot. Tereny, które przejdą w tym roku remont znajdują się przy ulicach:

1. Paproci 1-12; Ziemowita 8,9

2. Piłsudskiego 19 front

3. Felczaka 15

4. Potulickiej 56-58

5. Zygmunta Starego 2

6. Szarotki 17

7. Swarożyca 14

8. Boh. Warszawy 101

9. Jagiellońskiej 80

Z kolei sześć wspólnot otrzyma dofinansowanie w ramach programu Zielone Przedogródki. Są to wspólnoty mieszkaniowe przy:

1. Rayskiego 35-39

2. Mazurskiej 8-10

3. Monte Cassino 7

4. Szarotki 17

5. Swarożyca 8 fr i of

6. Swarożyca 14

Jak tłumaczy Klek, w tym roku kilka projektów jest kontynuacją inwestycji rozpoczętych w 2019 roku. Tak jest np. w przypadku terenu przy ul. Paproci i Ziemowita, gdzie porozumiały się dwie wspólnoty. Razem chcą zagospodarować bardzo duży teren o pow. 8 tys m2, stąd decyzja o podzieleniu inwestycji na trzy etapy. W ubiegłym roku zakończył się pierwszy, a w tym wykonywany będzie drugi etap. Inwestycje będą także prowadzone m. in. przy ul. Swarożyca i Szarotki. Tam w latach ubiegłych były już odnawiane podwórka. Będzie to więc ciąg dalszy zagospodarowywania tych przestrzeni miejskiej.

 

Zielone Podwórka Szczecina to program, który umożliwia zmianę szarych miejskich podwórek w miejsca przyjazne mieszkańcom. Dzięki niemu powstają zielone tereny, place zabaw, miejsca spotkań i odpoczynku. Przez 12 lat trwania programu odebranych zostało już 129 projektów. Łącznie w ramach programu wspólnoty otrzymały dofinansowanie w wysokości ponad 13 mln zł.

Natomiast program Zielone Przedogródki ruszył w 2015 r. Dzięki niemu wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o dofinansowanie remontu terenu przed wejściem do budynku. Wyremontowane przedogródki możemy podziwiać np. wzdłuż al. Jana Pawła II na odcinku od pl. Grunwaldzkiego do pl. Armii Krajowej, przy ul. Bolesława Śmiałego czy al. Piastów. W ciągu czterech lat programu zrealizowano 57 projektów, które gmina dofinansowała kwotą ok. 4 mln zł.