Do 18 sierpnia obowiązuje zakaz korzystania z wód Odry. Dodatkowo na odcinku rzeki w województwie lubuskim stanie zapora, która ma blokować przepływ śniętych ryb w dół Odry. W piątek, w Szczecinie zebrał się sztab kryzysowy, któremu przewodniczył wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

 

W piątek (12 bm.) wojewoda zachodniopomorski wydał rozporządzenie porządkowe, które zakazuje korzystania z wód Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej wraz z łączącymi kanałami. Rozporządzenie obowiązuje do 18 sierpnia br.

„Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowów ryb, spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania, oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami rzeki Odry, w tym Zalewu Szczecińskiego, Odry Wschodniej i Odry Zachodniej poniżej Widuchowej" - informuje biuro prasowe wojewody.

Decyzją wojewody zachodniopomorskiego zakaz nie dotyczy „działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów".

W Polsce nadal nie wiadomo co spowodowało zatrucie Odry. W czwartek wieczorem lokalna telewizja rbb24 podała informację o badaniach niemieckiego państwowego laboratorium, które wykazały wysoką obecność rtęci w wodzie pochodzącej z granicznej rzeki.