Zakup aparatury medycznej, w tym 12 kolonoskopów i 2 mammobusów, zostanie dofinansowany kwotą blisko 16 mln zł ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Wsparcie otrzyma osiem projektów dotyczących profilaktyki raka szyjki macicy, jelita grubego i piersi.

To projekty skierowane do osób mieszkających poza stolicą województwa, gdzie dostęp do niezbędnych badań jest często utrudniony. W Barlinku z kolonoskopii skorzysta ponad 300 osób, w Pyrzycach 360, w Dębnie ponad 800, a w Koszalinie szeroko rozumiana profilaktyka obejmie aż 3 tys. mieszkańców.

- Nasz stary mammobus służył przez 15 lat, wiemy jak ważna jest praca u podstaw. Deficyt sprzętu medycznego występuje w wielu miejscach regionu. W 2017 roku na badanie endoskopowe, czyli m.in. kolonoskopię, w niemalże połowie placówek leczniczych województwa zachodniopomorskiego trzeba było czekać, aż 500 dni – mówi Krystyna Pieczyńska, dyrektor Zachodniopomorskiego Centrum Onkologicznego.

A badania profilaktyczne są kluczowe. Według statystyk statystykami Krajowego Rejestru Nowotworów wychwycenie w porę groźnych zmian w badaniu mammograficznym daje pacjentkom ponad 90% szans na przeżycie kolejnych 5 lat po diagnozie. Natomiast dane fundacji onkologicznej Nadzieja wskazują, że gdyby każdej kobiecie choć raz w życiu pobrano cytologię, ryzyko śmierci z powodu raka szyjki macicy obniżyłoby się o blisko 40%.

- Wiemy, że profilaktyka ma olbrzymie znaczenie, kładziemy więc mocny akcent na kwestie raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego. Chcemy skutecznie reagować na terenie całego województwa, by wiele osób mogło być leczonych na wczesnym stadium choroby, mieć pełnię szansy. Nie chcemy reagować za późno – podkreślał Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego, który podpisał umowy na dofinansowanie projektów.

- Staramy się pomagać kompleksowo dlatego też w ramach projektów zaplanowano organizację transportu osobom, które chciałyby skorzystać z badań profilaktycznych. Umożliwimy zapewnienie opieki osobom niesamodzielnym, które na co dzień pozostają pod opieką osoby poddanej badaniom. - wyjaśnia Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie Andrzej Przewoda.

Profilaktyka i pomoc objąć ma łącznie 47 123 osoby, a 505 osób z personelu medycznego (lekarze, pielęgniarki POZ) zostanie objętych działaniami edukacyjnymi.