W Szczecinie będzie można posadzić drzewo, by upamiętnić narodziny dziecka. Wszystko w ramach projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo”. List intencyjny inaugurujący akcję podpisali dzisiaj prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie Andrzej Szelążek.

W ramach projektu „Jedno dziecko, jedno drzewo” rodzice dzieci urodzonych w 2019 roku będą mieli okazję, w towarzystwie urzędników i przedstawicieli Lasów Państwowych, we wskazanych lokalizacjach posadzić drzewa. Łącznie posadzonych zostanie 75 drzew, zarówno na prawobrzeżu, jak i lewobrzeżu Szczecina.

– Jesteśmy otwarci na tego typu pomysły. Tym bardziej, że Szczecin jest niezwykle zielonym miastem, pełnym lasów, parków i pięknej zieleni – mówił podczas podpisywania listu prezydent Piotr Krzystek. – Wartością jest to, że dzieci będą rosły razem z tymi drzewami. W dębach i lipach będą zapisane losy tych rodzin. Jeśli zainteresowanie akcją będzie duże, z pewnością poszukamy kolejnych miejsc, by z Lasami Państwowymi sadzić drzew jak najwięcej. W tym roku akcję traktujemy pilotażowo. Będzie jedną z wielu inicjatyw ekologicznych.

Rekrutacja rodzin, które chciałby w ten sposób uczcić narodziny swoich pociech, rozpocznie się na początku marca.

Cała idea narodziła się w Szwajcarii i w ubiegłym roku dotarła do Polski. Program został pilotażowo wprowadzony w Szczecinku. – Akcja spotkała się z bardzo dużą aprobatą. Dedykowana jest zmianom klimatycznym. Drzewa są przecież prawdziwym narzędziem do walki z tymi zmianami. Dodatkowo pełni funkcję edukacyjną. Dzięki niej dzieci, od najmłodszych lat życia, chcemy uświadamiać, jak ważne jest nasze otoczenie – mówił Regionalny Dyrektor Lasów Państwowych Andrzej Szelążek.