Rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński wręczył medal prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jak czytamy na facebookowym profilu uczelni, jest to forma podziękowania za okazane wsparcie oraz pomoc dla szczecińskiej uczelni wyższej.

Podziękowania za wielkie inwestycje? PUM dostanie od rządu prawie 600 milionów złotych

Prezes Jarosław Kaczyński dziękując za medal, powiedział, że zawsze wspierał Szczecin i Pomorze Zachodnie – ważny region Polski. Jak czytamy w mediach społecznościowych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, profesor Machaliński usłyszał wiele ciepłych słów pod adresem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego – uczelni, która od lat jest jednym z wiodących ośrodków akademickich kraju w obszarze medycyny. Pod zdjęciem umieszczonym w Internecie można przeczytać szereg komentarzy. Część osób gratulowała inicjatywy, a część komentowała, że uczelnia wyższa nie powinna angażować się w tematy polityczne.

W ostatnim czasie Pomorski Uniwersytet Medyczny ogłosił bardzo ambitny program inwestycyjny, który doczekał się dofinansowania rządowego na poziomie blisko 590 milionów złotych. W ciągu sześciu lat ma zostać zrealizowany program budowy budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego oraz rozbudowy i modernizacji szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. Zmodernizowane zostaną oddziały Onkologii i Hematologii Dziecięcej. Dobudowany zostanie także Oddział Pediatrii i Żywienia PUM.

Marchewka komentuje: "Osłupiałem! To pierwszy taki przypadek w historii szczecińskich uczelni"

Sprawa odbiła się także dość szerokim echem w świecie szczecińskiej polityki. Poseł Platformy Obywatelskiej skrytykował Pomorski Uniwersytet Medyczny za angażowanie się w politykę:

- Osłupiałem! Dziwi mnie publiczne wychwalanie prezesa partii rządzącej na uczelni, która powinna być politycznie bezstronna i autonomiczna. To chyba pierwszy taki przypadek w historii szczecińskich uczelni, aby na oficjalnym profilu w mediach społecznościowych komplementować szefa PiS – komentuje poseł Platformy Obywatelskiej Arkadiusz Marchewka. - Ciekawi mnie, czy ktoś jeszcze otrzymał taki medal. Jeśli tak, to dlaczego o tych osobach nie mówi się? Nie mam poczucia, aby Jarosław Kaczyński jakoś wyjątkowo wspierał nasze miasto. Dlatego jestem mocno zaskoczony przesłaniem wyłaniającym się z komunikatu wydanego przez PUM – dodaje poseł Platformy Obywatelskiej.