Pokój dziecięcy jest z reguły wielofunkcyjny – stanowi nie tylko azyl i sypialnię malca, ale również przestrzeń do nauki oraz zabawy. Im mniejszy metraż, tym trudniej go zaaranżować tak, aby spełniał wszystkie potrzeby jego właściciela. Jakie rozwiązania mogą ci w tym pomóc? Sprawdź.

Mały pokój, czyli duże wyzwanie

Mały pokój oznacza dużo planowania – każdy kawałek przestrzeni powinien być zagospodarowany z rozmysłem. Pokój dziecka powinien być dostosowany do jego wieku, charakteru i zainteresowań. Musi umożliwiać mu zarówno wypoczynek, jak i rozwój.

Podstawową zaś kwestią, o której niektórzy zapominają, jest opinia dziecka. Kilkuletnie, a tym bardziej kilkunastoletnie dzieci mogą, a wręcz powinny mieć wpływ na to, jak wygląda ich prywatna przestrzeń. W końcu najważniejsze, żeby w dziecięcym pokoju najlepiej czuł się jego mieszkaniec. Sporne kwestie warto wspólnie omówić, a co do aranżacji, najlepiej zastosować się do trików polecanych do małych pomieszczeń, jednocześnie biorąc pod uwagę zdanie pociechy.

 

Pamiętaj, aby wydzielić w pokoju strefy: nauki, snu, przechowywania i zabawy. Powinny one w jak najmniejszym stopniu się przenikać:

  • strefa snu i odpoczynku – powinna być umiejscowiona na uboczu. Łóżko powinno stać w możliwie najbardziej zacisznym kącie, a jednocześnie najlepiej, aby było z dala od okna i grzejnika, tak aby w sezonie grzewczym nie było dziecku za zimno ani za gorąco;
  • strefa nauki – to najczęściej po prostu biurko i krzesło. Musi ono być dostosowane do wzrostu dziecka, dlatego w przypadku przedszkolaka świetnym wyjściem może być biurko rosnące razem z dzieckiem. Biurko może stać pod oknem, tak aby w ciągu dnia pociecha miała dużo światła do czytania, pisania, rysowania;
  • strefa przechowywania – może być połączona ze strefą zabawy. Wygodne regały i szafy dziecięce powinny pomieścić wszystkie klocki, misie, układanki, ale także ubrania dziecka. Obok regału możemy umieścić zabawny i miękki dywan, który doda pokojowi przytulności i będzie wyznaczał strefę do zabawy.

Przy wyborze mebli do małego pokoju dla dziecka skup się na tych, które są kompaktowe lub wielofunkcyjne, w ofercie sklepów wnętrzarskich znajdziesz też produkty typu 2 w 1. Wszystko po to, aby uzyskać jak najwięcej przestrzeni.

 

Jeśli w pokoju będzie mieszkać dwójka dzieci, nieocenionym wyjściem będzie łóżko piętrowe lub takie, w których drugie łóżko wysuwa się spod pierwszego. Oba warianty pozwalają na sporą oszczędność miejsca. Łóżko piętrowe to jednak równie dobra opcja, gdy w pokoju będzie mieszkać tylko jedno dziecko. Dzięki niemu w przestrzeni pod antresolą zmieści się np. biurko i mała komoda lub regał z zabawkami.

 

Jak optycznie powiększyć mały pokój dziecięcy?

Co prawda kluczowe znaczenie mają tu upodobania dziecka, jednak warto mieć na uwadze, że niektóre rozwiązania aranżacyjne optycznie powiększają pomieszczenie, a inne – wprost przeciwnie. Jakie triki warto zastosować, aby pokój sprawiał wrażenie bardziej przestronnego?

  • użyj jasnych kolorów – w małym pokoju dziecięcym lepiej unikać mocnych, a szczególnie ciemnych barw. Sprawdzi się za to biel lub któryś z odcieni beżu. Można ją będzie ożywić kolorowymi dodatkami, dzięki czemu pokój nie będzie się wydawał zimny ani sterylny. Jeśli biel ci nie odpowiada, wybierz kolor w jasnym, pastelowym odcieniu – np. pudrowy róż, błękit czy gołębią szarość. W ten sposób nadasz pomieszczeniu charakteru bez przytłaczania jej;
  • wybierz meble z połyskiem – to złota zasada aranżowania niewielkich pomieszczeń. Meble wykończone na połysk odbijają światło, co automatycznie zwiększa wizualną przestronność pokoju;
  • dodaj fototapetę – to opcja szczególnie atrakcyjna dla tych, którzy chcieliby uwidocznić indywidualny charakter dziecięcego pokoju, ale ze względu na ograniczony metraż nie bardzo wiedzą, jak to zrobić. Fototapeta może przedstawiać coś, co dziecko bardzo lubi, a jednocześnie optycznie powiększy pokój;
  • wybierz sprytne szafki i pojemniki – przechowywanie to bardzo istotna kwestia przy aranżowaniu niewielkiego pokoju dla dziecka. Wiecznie porozrzucane zabawki, książki czy ubrania będą nie tylko przytłaczające, ale i zabiorą przestrzeń potrzebną dziecku do zabawy. Postaraj się, aby utrzymanie porządku w pokoju było jak najłatwiejsze.

 

Jak urządzić mały pokój dla dziecka– praktyczne rozwiązania

W ofercie mebli dla dzieci znajdziesz wiele rozwiązań, które ułatwią zaplanowanie małego pokoju tak, aby był wygodny dla małego użytkownika. Na które warto zwrócić szczególną uwagę?

Meble do przechowywania

Przechowywanie dziecięcych szpargałów to jedna z kluczowych kwestii, gdy pokój jest niewielki. Wybierz np. regały dla dzieci IKEA z wysuwanymi dużymi pojemnikami, dzięki którym każda zabawka będzie miała swoje miejsce, a rzeczy nie będą stały na widoku. Dla ułatwienia możesz również dokupić kolorowe etykiety, które wraz z dzieckiem podpiszecie (lub narysujecie na nich symbol przedstawiający zawartość pojemnika). Dzięki temu utrzymanie porządku będzie dla dziecka jeszcze łatwiejsze.

Dobrym pomysłem są też pudełka, w których można przechowywać najmniejsze drobiazgi. Z kolei te rzadziej używane zabawki (np. akcesoria związane z sezonowymi aktywnościami) można przechowywać w większych pudełkach, na co dzień umiejscowionych na szafie lub w innym miejscu, w którym nie będą rzucały się w oczy.

Zwróć uwagę na meble narożne. Pozwalają one lepiej wykorzystać narożniki, które z reguły trudno jest zaaranżować. W bardzo małym pokoju dobrym rozwiązaniem mogą też być szafy z drzwiami przesuwnymi. Tradycyjne drzwi na zawiasach wymagają bowiem więcej miejsca, aby mieć wygodny dostęp do zawartości.

Meble 2w1 w wersji dziecięcej

Meble 2 w 1 to takie, które spełniają więcej niż jedną funkcję. Zaliczają się do nich łóżka z miejscem do przechowywania (np. głębokimi szufladami), a także łóżka piętrowe z wbudowanym pod spodem biurkiem. Część takiego łóżka mogą też stanowić szafki i półki, co daje dodatkową powierzchnię na przechowywanie drobiazgów lub ubrań. Meblem 2 w 1 może być też niska komoda, która zarazem będzie miejscem do siedzenia.

Meble, których nie może zabraknąć w niewielkim pokoju

Absolutnym hitem przy urządzaniu małego pokoju są meble modułowe. Mogą to być regały i regaliki, półki i szafki. Dzięki dowolnemu łączeniu poszczególnych komponentów dopasujesz aranżację idealnie do potrzeb małego pomieszczenia, nawet jeśli jest wyjątkowo nieustawne.

Pamiętaj, że w małym pokoju szczególnie warto wykorzystać przestrzeń na ścianach. Jednak oprócz półek, weź pod uwagę również zamykane szafki. Dzięki temu mniej przedmiotów będzie na widoku (nadmiar bibelotów na półkach mógłby w znacznym stopniu przytłoczyć pomieszczenie).

 

Pomysł na biurko w małym pokoju

W małym pokoju dla dziecka lepiej zrezygnować z wielkiego biurka, które mogłoby zająć większość przestrzeni i zagracić pokój. Mniejszy model (np. o długości 90-120 cm) powinien być w zupełności wystarczający. Jednak małe biurko, nawet jeśli będzie miało wbudowaną szufladę i szafkę, może nie pomieścić wszelkich akcesoriów plastycznych czy pomocy naukowych dziecka.

Dlatego warto przyjrzeć się biurkom z nadstawką IKEA oraz kontenerkom na kółkach (wsuwanym pod biurko). Takie dodatkowe komponenty nie zagracą pokoju, a zwiększą powierzchnię przechowywania w strefie do nauki. Do nadstawki na biurko dobierz akcesoria biurowe ułatwiające przechowywanie. Małe i średnie pudełka kartonowe lub z tworzywa sztucznego, segregatory czy organizery pomogą dziecku zachować porządek w kredkach i długopisach, pracach domowych bądź rysunkach.

Dzieci zazwyczaj doceniają też tablice korkowe, które umożliwiają im łatwe przypinanie tego, co je wyraża. Wybierz tablicę pół na pół białą i korkową z koszykiem, dzięki której dziecko będzie mogło przyczepić do niej swoje ulubione zdjęcia z przyjaciółmi, a obok zanotować ważne informacje, np. przypomnienie o czymś lub notatki do sprawdzianu. Zamiast tablicy korkowej możesz wybrać trwalszą tablicę perforowaną.

 

Jeśli urządzasz pokój dla nieco starszego dziecka, dobierz dla niego akcesoria, które ułatwią mu wygodne przechowywanie urządzeń elektronicznych, np. stojak na tablet i słuchawki.