Mowa o nowym nabrzeżu i przystani kajakowej, które powstały w oddalonym o 12 km od Szczecina Siadle Dolnym w gminie Kołbaskowo. W czwartek o godz. 15:00 odbędzie się ich oficjalne otwarcie, dzień później zaplanowano imprezę dla mieszkańców.

Budowa przystani dla kajakarzy rozpoczęła się we wrześniu 2017 i pochłonęła blisko 4 mln zł, z czego ponad połowa pochodziła z eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego.

Nowa infrastruktura, która powstała to: trzy pomosty z systemami trapowymi, elementy do bezpiecznego cumowania, umocniona linia brzegowa oraz barierki nad rzeką i przy skarpach. Przy okazji zmian nad wodą zagospodarowano okalający teren, na którym wybudowano: ciąg pieszo-rowerowy, toalety, oświetlenie, altany piknikowe, wiaty do przechowywania sprzętu turystycznego i tablice informacyjne. Całość uzupełniły: ławki, stoliki i stoły piknikowe, grille, a także miejsce do gry w szachy lub warcaby oraz stojaki na rowery.

"Dzięki inwestycji zachodni brzeg Odry staje się prawdziwym rajem dla miłośników turystyki wodnej. Władze gminy szacują, że z nowej infrastruktury skorzysta rocznie nawet o 2 tys. osób więcej niż dotychczas" – czytamy w komunikacie biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Atrakcje na otwarcie

Oficjalne otwarcie nowego nabrzeża, w którym wezmą udział zaproszeni goście, odbędzie się w czwartek, 19 lipca.

Z kolei w piątek, 20 lipca, zaplanowano otwarcie dla mieszkańców. Od godz. 18:00 na odwiedzających nabrzeże będzie czekać sporo atrakcji. Jedną z nich będzie wieczorny spływ kajakowy po Międzyodrzu (zgłoszenia na adres e-mail: marcinwazny@wp.pl lub na stronie http://kajaki-wodnik.pl/kontakt/). Przygotowano też strefę zabaw dla dzieci z malowaniem buziek, dmuchanymi zamkami, basenem z łódeczkami, a także pokazy wielkich baniek, pirackie animacje, konkursy. Nie zabraknie koncertów, zagrają m.in. Stary Szmugler i Nad Porami Roku.

Urokliwe miejsce 12 km od Szczecina

Z centrum Szczecina do Siadła Dolnego jest ok. 12 km. Do wsi urokliwie położonej w dolinie Odry można dostać się autobusem linii 70. To świetny punkt wypadowy do organizowania wycieczek kajakowych po malowniczych kanałach Międzyodrza. Odra Zachodnia, która właśnie w okolicach Siadła Górnego stanowi jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do uprawiania aktywnej turystyki kajakowej, rozciąga się od miejscowości Widuchowa do strugi Skośnica. Rzeka stanowi również śródlądową drogę wodną połączoną z Kanałem Hohensaaten-Friedrichsthal. Wraz z Odrą Wschodnią tworzy obszar tzw. Międzyodrza, na którym został utworzony Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry obejmujący torfowiska i mokradła poprzecinane dodatkowo siecią kanałów i starorzeczy. Do często wybieranych przez turystów na kajakowe wyprawy tras należy np. 14-kilometrowy odcinek: Siadło Dolne, Odra Zachodnia, Kanał Kwiatowy (Żeglicki Przekop) Żeglica, Przecznica, Przekop Klucz-Ustowo, Odra Zachodnia, Dziewoklicz, Ustowo Kanał Kurowski, Kurów, Siadło Dolne.