Świnoujski archipelag będzie rozbrzmiewać muzyką inspirowaną lub  wykonywaną przez twórców debiutujących tu przed laty na legendarnej akademickiej Famie (czytaj: praktycznie wszyscy nadający rytm współczesnemu artystycznemu światu). To jedna z inspiracji do stworzenia tego przedsięwzięcia, bo kolejną jest zawarta w nazwie gra słowna nawiązująca do najwyższej jakości, a tym samym gwarancji artystycznego poziomu. Na wyspiarskich scenach  Amfiteatru im. Marka Grechuty czy Muszli Koncertowej pojawią się artyści o wielkiej sławie i imponującym dorobku. Jedynie pięć wydarzeń - te odbywające się w Amfiteatrze im. Marka Grechuty – są biletowane (50 zł), na pozostałe – wstęp wolny!

Markowy Festiwal zainauguruje jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia w Polsce – Michał Szpak.

Swój własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl muzyczny (nie tylko klezmerski) zaprezentuje słynny zespół KROKE.

W „Koncercie Krakowskim” przeboje muzyki filmowej (i nie tylko) wykona Warsaw Impressione Orchestra pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Poetyckie teksty z rockowymi i akustycznymi brzmieniami wykona formacja Plateau, a świnoujskie Promenady przemierzać będzie Orkiestra na Dużym Rowerze, czyli sześcioosobowy zespół muzyków grający jadąc jednocześnie na jednośladzie.

Polskie przeboje muzyki rockowej lat 80-90 będzie można usłyszeć w koncercie „Chcemy być sobą” w wykonaniu Magdy Kudyk, Adama Niedzielina, Leszka Szczerby, Mareka Olmy oraz Tomasza Kupca. „Byłaś serca biciem” to z kolei koncert poświęcony twórczości Andrzeja Zauchy z udziałem Małgorzaty Ostrowskiej, Kasi Moś, Dodo Jaszczyńskiej, Piotra Cugowskiego, Marka Piekarczyka, Michała Kaczmarka oraz Pawła Wolsztyńskiego. Bohaterem muzycznego widowiska „Życie jest piosenką” będzie Jacek Cygan, a obok autora największych przebojów polskiej muzyki pojawią się Jacek Wójcicki, Grzegorz Skawiński, Kamila Klimczak, Zofia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski, a towarzyszyć im będzie Kameleon Quintet Radosława Labahua.

W finałowej Markowej Gali wystąpią laureaci konkursów na interpretację piosenki Marka Grechuty organizowanych w Świnoujściu oraz kolejne gwiazdy – Halina Mlynkova, Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Jacek Wójcicki, Sebastian Riedel oraz zespół pod kierownictwem Pawła Piątka z dawnymi muzykami legendarnej ANAWY. Gościem specjalnym będzie Dziewczęcy Chór Logos z Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu. Festiwalowe koncerty poprowadzi dziennikarz muzyczny Paweł Sztompke.

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020.

Sponsor główny: Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Partnerzy: Hampton by Hilton Hotel Świnoujście

Uzdrowisko Świnoujście S.A.

Ośrodek Wypoczynkowo-Sanatoryjny Sobótka w Świnoujściu

Patronat medialny: Twoje Radio Tylko Przeboje

Organizatorzy: Urząd Miasta Świnoujście

Miejski Dom Kultury w Świnoujściu

 

MICHAŁ SZPAK

Michał Szpak to jeden z najciekawszych artystów młodego pokolenia w Polsce. Od czasu debiutu w programie

"X-Factor", zaledwie dekadę  temu, zdążył już na stałe zadomowić się na polskiej scenie muzycznej  i zdobyć szereg nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix Festiwalu w Opolu, Superjedynkę, Złoty Samowar.

Jego dwa wydane dotychczas  albumy, "Byle być sobą" i "Dreamer", pokryły się platyną i złotem. W 2016 roku Michał z piosenką "Color of your life" reprezentował Polskę na Festiwalu Eurowizja w Sztokholmie, gdzie swoją charyzmą  i głosem oczarował publiczność zajmując wysokie 8 miejsce. 

Aktualnie Michał Szpak kończy pracę nad nowym materiałem muzycznym i jednocześnie wyrusza trasę koncertową „Freedom”. Każdy jego koncert to przepełnione emocjami i energią multimedialne widowisko na najwyższym poziomie.

________________________________________________________________________________

KROKE

KROKE (w języku jidysz: Kraków) stworzyła w 1992 roku trójka przyjaciół: Tomasz Kukurba, Jerzy Bawoł i Tomasz Lato. Jako absolwenci krakowskiej Akademii Muzycznej, ale również artyści poszukujący, nie stronili od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną. Zespół, początkowo kojarzony głównie z twórczością klezmerską, oscyluje obecnie wokół różnych gatunków. Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, zawsze jednak wzbogacają dzieła autorskimi improwizacjami. W ten sposób KROKE tworzy własny, unoszący się ponad granicami, czasem i formami styl. Klezmerzy przede wszystkim improwizowali. Improwizacja w muzyce KROKE pojawia się od początku i jest do dziś jej najważniejszym elementem. Nasza improwizacja to pewnego rodzaju portal, przez który światy naszych dusz wędrują prosto do tych, którzy chcą te światy poznawać – wyjaśniają muzycy. Podczas koncertu w Świnoujsciu „Nasza muzyka filmowa i teatralna” zespół wykona m.in. utwory z najnowszej płyty „Rejwach” (premiera 2019) z muzyką do spektaklu o tym samym tytule zrealizowanym w warszawskim Teatrze Żydowskim.

________________________________________________________________________________

KONCERT KRAKOWSKI

NAJWIĘKSZE PRZEBOJE MUZYKI FILMOWEJ

Krzesimir Dębski & Warsaw Impressione Orchestra

Krzesimir Dębski jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów. To uznany kompozytor, skrzypek jazzowy, dyrygent, aranżer i producent muzyczny. Obsypany najważniejszymi nagrodami w muzycznym (i nie tylko) świecie i w światowej skali. Podczas Markowego Festiwalu w Amfiteatrze im. Marka Grechuty zabrzmią najpiękniejsze utwory filmowe oraz popularne piosenki wybitnych twórców i artystów związanych z Krakowem. Warsaw Impressione Orchestra zagra pod kierownictwem Krzesimira Dębskiego, a towarzyszyć im będą soliści oraz grupa baletowa. Koncert poprowadzi Artur Orzech. 

ORKIESTRA NA DUŻYM ROWERZE

To wyjątkowa orkiestra na wyjątkowym rowerze – sześcioosobowy zespół muzyków potrafi zagrać koncert jadąc jednocześnie na jednośladzie. Dość oryginalnym – ten sześcioosobowy rower skonstruowany został specjalnie dla Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy z przeznaczeniem właśnie dla Orkiestry. Sześć indywidualności, sześć temperamentów, sześć męskich charakterów wymieszanych ze sobą doprowadziły do stworzenia tego niepowtarzalnego band’u, który nie kopiuje stylów, czy manier wypracowanych przez geniuszy sceny artystycznej, lecz sam stanowczo toruje drogę przez nieodkryte do tej pory sfery aranżacji muzycznej.

Orkiestra jest częścią projektu Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy „Kultura ProNatura” skupionego wokół zagadnień ekologii, recyklingu, szacunku dla przyrody i pokory wobec natury w ramach idei zrównoważonego rozwoju.

________________________________________________________________________________

CHCEMY BYĆ SOBĄ

PRZEBOJE MUZYKI ROCKOWEJ LAT ’80 I ‘90

Artyści: Magda Kudyk, Adam Niedzielin, Leszek Szczerba, Marek Olma oraz Tomasz Kupiec

„Chcemy być sobą” to projekt przedstawiający polskie przeboje muzyki rockowej lat 80-90 w nowych wersjach. Ideą tego pomysłu jest przedstawienie utworów zespołów takich jak : Maanam, Lady Pank, Perfect w innej odsłonie, wykorzystując stylistykę swing, latin, funk. To szansa przypomnienia niezwykle ważnych w historii polskiej muzyki rozrywkowej utworów i jednocześnie spojrzenia na nie z zupełnie innej perspektywy.

________________________________________________________________________________

ŻYCIE JEST PIOSENKĄ

PIOSENKI JACKA CYGANA

Artyści: Jacek Cygan, Kamila Klimczak, Zofia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski, Grzegorz Skawiński, Jacek Wójcicki, zespół muzyczny: Kameleon Quintet pod kierownictwem Radosława Labahua

Jest autorem tekstów piosenek, poetą, dramaturgiem, librecistą musicali, scenarzystą, prozaikiem, tłumaczem, jurorem, organizatorem festiwali muzycznych, a także wyjątkową telewizyjną (i nie tylko) osobowością telewizyjną. Jacek Cygan to od 40 już lat solidny filar polskiej estrady. W koncercie, w którym zabrzmią utwory z jego słowami, a jest autorem ponad 1000 tekstów piosenek dla najwybitniejszych polskich wokalistów. Pisał między innymi dla Edyty Geppert, Ewy Bem, Grażyny Łobaszewskiej, Edyty Górniak, Maryli Rodowicz, Majki Jeżowskiej, Krystyny Prońko, Seweryna Krajewskiego, Krzesimira Dębskiego, Krzysztofa Krawczyka, Włodzimierza Korcza, Andrzeja Zauchy, Ryszarda Rynkowskiego czy Stanisława Soyki.

Tak o koncercie mówi Jacek Cygan: Piosenka lubi być śpiewana. Ten spektakl przyniesie niezwykłe wykonania

i zaskakujące interpretacje. Zapraszam zatem na piosenkowy wieczór, który, mam nadzieję, jednych ściśnie za gardło, innych rozbawi, a wszystkich rozśpiewa.

PLATEAU

Od lat łączą poetyckie teksty z rockowymi i akustycznymi brzmieniami. Mają na koncie 5 płyt. Wydany w 2011 roku album "Projekt Grechuta" okazał się sukcesem, a Plateau zagrali ponad 300 koncertów promujących tę płytę, zapraszając na swoją trasę koncertową m.in. Martynę Jakubowicz, Renatą Przemyk, Magdę Umer, Marka Jackowskiego, Adama Nowaka (Raz Dwa Trzy). Wystąpili w tak prestiżowych miejscach jak warszawska Sala Kongresowa, Filharmonia Bałtycka, Teatr Roma oraz legendarna Piwnica Pod Baranami. Ich ostatnia płyta,

"W związku z Tobą" ukazała się w 2016 roku i przyniosła im kolejny przebój - utwór "Niebezpiecznie piękny świt", który dotarł do pierwszych miejsc kilkudziesięciu list przebojów w całej Polsce. Słyną z bardzo dobrych koncertów, będących połączeniem niezwykłej wrażliwości, doskonałego kontaktu z publicznością oraz... elementów kabaretowych, dzięki czemu często wypełniają sale do ostatniego miejsca.

Podczas Markowego Festiwalu wspomną muzycznie nie tylko Marka Grechutę, ale i Leonarda Cohena oraz Marka Jackowskiego, z którym współpracowali przez 2,5 roku i który zagrał z zespołem PLATEAU ostatni swój koncert

w życiu oraz podarował im dwie piosenki.

________________________________________________________________________________

BYŁAŚ SERCA BICIEM

TRIBUTE TO ANDRZEJ ZAUCHA

Wystąpią: Marek Piekarczyk, Małgorzata Ostrowska, Piotr Cugowski, Dodo Jaszczyńska, Kasia Moś, Michał Kaczmarek, Paweł Wolsztyński

Andrzej Zaucha był jednym z najpopularniejszych polskich muzyków przełomu lat ’80 oraz ’90. Był także aktorem, kabareciarzem, perkusistą, saksofonistą, a z wykształcenia… zecerem. Zginął tragicznie, zastrzelony przez francuskiego reżysera Yves’a Goulais, z którego żoną miał romans. W  karierze muzycznej wydał cztery albumy solowe, pełne niezapomnianych przebojów – „Wszystkie stworzenia duże i małe”, „Stare, nowe, najnowsze” oraz „Andrzej Zaucha”. Już po śmierci muzyka, w 1992 roku wydano krążek zatytułowany „Ostatnia płyta”.  

________________________________________________________________________________

MARKOWA GALA

Artyści: laurecia konkursów na interpretację utorów Marka Grechuty, Halina Mlynkova, Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Jacek Wójcicki, Sebastian Riedel, zespół  muzyczny pod kierownictwem Pawła Piątka (byli muzycy ANAWA) oraz Dziewczęcy Chór Logos z MDK Świnoujście. Finałem Markowego Festiwalu będzie… Markowa Gala. W widowisku przygotowywanym specjalnie na tę okazję wystąpią laureaci konkursów na interpretację piosenki Marka Grechuty organizowanych od lat w Krakowie i Świnoujściu. Debiutantom towarzyszyć będzie także plejada gwiazd. Na scenie pojawią się prawdziwe tuzy polskiej piosenki, m.in. Halina Mlynkova, Izabela Trojanowska, Katarzyna Groniec, Jacek Wójcicki, Sebastian Riedel oraz zespół  muzyczny pod kierownictwem Pawła Piątka z byłymi muzykami  legendarnej ANAWY w składzie. Gościem specjalnym będzie Dziewczęcy Chór Logos z Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu.

PROGRAM MARKOWEGO FESTIWALU - ŚWINOUJŚCIE 2021

4 SIERPNIA 2021 | ŚRODA

18.30 | Hotel Hampton by Hilton | ul. Wojska Polskiego 14 | wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Krzesimirem Dębskim 

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Fryderyka Chopina 30 | bilety: 50 zł

Koncert Michała Szpaka „FREEDOM TOUR” 

5 SIERPNIA 2021 | CZWARTEK

17.00 | Muszla koncertowa przy Promenadzie | wstęp wolny

Koncert zespołu KROKE „Nasza muzyka filmowa i teatralna”

18.30 | Hotel Hampton by Hilton | ul. Wojska Polskiego 14 | wstęp wolny

Spotkanie autorskie z Jackiem Cyganem 

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Fryderyka Chopina 30 | bilety: 50 zł

„Koncert Krakowski - Największe przeboje muzyki filmowej” w wykonaniu:

Krzesimira Dębskiego & Warsaw Impressione Orchestra

6 SIERPNIA 2021 | PIĄTEK

16.00 | Promenada Zdrowia – Promenada Historyczna – Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Koncert mobilny Orkiestry na Dużym Rowerze „Muzyka świata na rowerach”

17.00 | Muszla koncertowa przy Promenadzie | wstęp wolny

Koncert „Chcemy być sobą - przeboje muzyki rockowej lat ’80 i ‘90”

Artyści: Magda Kudyk, Adam Niedzielin, Leszek Szczerba, Marek Olma oraz Tomasz Kupiec

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Fryderyka Chopina 30 | bilety: 50 zł

Koncert „Życie jest piosenką – piosenki Jacka Cygana”.

Artyści: Jacek Cygan, Kamila Klimczak, Zofia Nowakowska, Krzysztof Kwiatkowski,

Grzegorz Skawiński, Jacek Wójcicki oraz Kameleon Quintet 

7 SIERPNIA 2021 | SOBOTA

17.00 | Muszla koncertowa przy Promenadzie | wstęp wolny

Koncert zespołu Plateau

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Fryderyka Chopina 30 | bilety: 50 zł

Koncert „Byłaś serca biciem” – Tribute to Andrzej Zaucha.

Artyści: Marek Piekarczyk, Małgorzata Ostrowska, Piotr Cugowski, Dodo Jaszczyńska,

Kasia Moś, Michał Kaczmarek oraz Paweł Wolsztyński

8 SIERPNIA 2021 | NIEDZIELA

20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | ul. Fryderyka Chopina 30 | bilety: 50 zł

Markowa Gala

Artyści: Halina Mlynkova, Renata Przemyk, Katarzyna Groniec, Jacek Wójcicki,

Sebastian Riedel oraz laureaci konkursów na interpretację piosenki Marka Grechuty

organizowanych w Krakowie i Świnoujściu, zespół muzyczny pod kierownictwem 

Pawła Piątka (byli muzycy ANAWA), chórzyści Dziewczęcego Chóru Logos pod dyrekcją

Doroty Naklickiej, działającego przy Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu.

 

Prowadzenie koncertów w ramach Markowego Festiwalu: Paweł Sztompke