Tysiące mieszkańców Szczecina zaangażowało się w pomoc mieszkańcom Ukrainy. W całym mieście prowadzone są liczne zbiórki i akcje pomocowe. Warto wiedzieć, gdzie znajdują się główne punkty, do których można się zwracać z chęcią wsparcia obywateli Ukrainy, którzy muszą mierzyć się z rosyjską agresją i inwazją.

Poniżej przedstawiamy listę stowarzyszeń oraz organizacji, które obecnie prowadzą zbiórki, transport oraz pomoc prawną i psychologiczną dla uchodźców z Ukrainy. Warto na bieżąco śledzić podawane informacje. Sytuacja jest dynamiczna i zapotrzebowanie na poszczególne artykuły szybko się zmienia, o czym w aktualizacjach informują organizatorzy zbiórek.

Stowarzyszenie Mi - Gracja

Stowarzyszenie Mi - Gracja organizuje pomoc rzeczową, transport i miejsca pobytu dla uchodźców.

Pomoc rzeczowa – obecnie, z uwagi na przepełnienie magazynów, zbiórka darów jest wstrzymana. „Mamy bardzo dużo rzeczy, są już posegregowane i czekają na odbiór przez potrzebujących. Na razie nie ma pilnych potrzeb, musimy wydać to, co mamy na magazynie, żeby nie marnować zasobów” – tłumaczą organizatorzy zbiórki.

Transport – w przypadku pomocy w transporcie lokalnym i/lub do granicy polsko-ukraińskiej należy zgłaszać się pod adresem https://bit.ly/SZNtransport.

Miejsca pobytu dla uchodźców – jeśli chcesz i możesz zapewnić miejsce tymczasowego pobytu, wypełnij formularz https://bit.ly/SzczecinUKR

Wsparcie finansowe – Stowarzyszenie Mi-Gracja, nr konta: 06 1140 2004 0000 3102 7967 2934, SWIFT: BREXPLPWMBK z dopiskiem „darowizna”.

Bieżące informacje na temat obecnej sytuacji i potrzeb dostępne są na https://www.facebook.com/migracjapolska.

Stowarzyszenie uruchomiło także dyżur psychologiczny przy ulicy Kolumba 88-89 w gabinecie 006B. Terapeuci będą pełnić dyżury od poniedziałku do czwartku w godz. 10-16 oraz w piątki w godz. 9-12.

Związek Ukraińców w Polsce oddział w Szczecinie (ul. Mickiewicza 45)

Pomoc rzeczowa – podobnie, jak w przypadku Stowarzyszenia Mi-Gracja, zbiórka darów została wstrzymana.

Wsparcie finansowe – szczeciński oddział Związku Ukraińców w Polsce, nr konta: 20 1090 1492 0000 0001 4312 2731 z dopiskiem „dla rannych” lub „dla dzieci”.

Bieżące informacje - https://www.facebook.com/ukraincy.szczecin/.

Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców w Szczecinie (pl. Hołdu Pruskiego 8)

Mieszkańcy, którzy wyrażają gotowość przyjęcia pod swój dach rodzin z Ukrainy, mogą się zgłaszać do Centrum Informacyjnego dla Cudzoziemców. Uruchomiony został specjalny numer telefonu 791 452 234 (w godz. 8-18). Zgłaszać się można również mailowo pod adresem cic.kontakt@cudzoziemcy.szczecin.eu. Do tej pory mieszkańcy Szczecina zgłosili 350 mieszkań i domów gotowych do przyjęcia uchodźców z Ukrainy.

Bieżące informacje - facebook.com/Centrum-Informacyjne-dla-Cudzoziemc%C3%B3w-w-Szczecinie-107496671418707

Parafia Prawosławna św. Mikołaja w Szczecinie (ul. Zygmunta Starego 1a – cerkiew ze złotą kopułą)

Pomoc rzeczowa – parafia prowadzi zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla uchodźców. Dodatkowo poszukiwani są wolontariusze, którzy w najbliższą sobotę (5 bm.) mogliby wesprzeć cerkiew w rozładowaniu busów z darami, które zbierane są po niemieckiej stronie granicy.

Wsparcie finansowe – nr konta: 93 1020 4795 0000 9202 0478 7810 z dopiskiem „zbiórka środków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy”.

Bieżące informacje - https://www.facebook.com/cerkiew.szczecin.

Parafia świadczy także nieodpłatną pomoc prawną za pośrednictwem kancelarii Lizak, Stankiewicz, Królikowski Adwokaci przy ul. Bolesława Krzywoustego 1 m. 2. Kontakt telefoniczny pod nr tel. 91 48 99 400 oraz mailowy pod adresem sekretariatkancelarii1@wp.pl.