„Rudy rydz”, „ Zakochani są wśród nas” - to piosenki Heleny Majdaniec, które dobrze znamy. Kto zaś pamięta jej francuskie szlagiery? Dziś w Szczecińskiej Agencji Artystycznej nastąpi spotkanie promocyjne książki, poświęconej tej artystce, do której dołączona została płyta, zawierająca utwory śpiewane przez tę wokalistkę właśnie w języku Moliera. To muzyczne wydawnictwo ukazało się pod patronatem naszego portalu.

„Helena Majdaniec. Jutro będzie dobry dzień” to praktycznie pierwsza biografia tej piosenkarki. Jej wydanie sfinansował Wydział Kultury Urzędu Miasta w Szczecinie. To zebrane w jednym tomie wspomnienia jej rodziny, przyjaciół i współpracowników, które zebrał Rafał Podraza, szczeciński dziennikarz, pisarz i poeta, (znany ze swoich publikacji o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdalenie Samozwaniec).

O pani Helenie opowiadają m.in. szczecińscy muzycy: Grażyna Rudecka, Zbigniew Włodarczyk i Wojciech Rapa, ale także takie znane postacie Katarzyna Gaertner, Halina Kunicka, Czesław Niemen, Karin Stanek czy Maria Szabłowska Bratanica wokalistki, Małgorzata Majdaniec, pomogła bardzo znacząco wzbogacić ten zbiór o zdjęcia ze swego archiwum przedstawiające pania Helenę.

Wydawnictwo to ma jeszcze jeden atut. Dołączono do niego płytę na której można znaleźć dziewięć utworów zaśpiewanych przez Helenę Majdaniec po francusku. Warto przypopmnieć, że artystka urodziła się 5 października 1941 roku w Mylsku na Wołyniu (obecnie Ukraina). W 1945 roku, w efekcie akcji repatriacyjnej, wraz z rodzicami i rodzeństwem przyjechała do Szczecina. Tu ukończyła I Liceum Ogólnokształcące przy Alei Piastów 12. Mieszkała w kamienicy przy ulicy Wielkopolskiej 29 (w tym roku na ścianie domu umieszczona została tablica upamiętniająca ten fakt).

Po wyjeździe z Polski (w 1968 roku) postanowiła kontynuować karierę we Francji. Tam, na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych jako Helena, a następnie Helena Madanec, nagrała dla firmy Philips trzy single: „Dizzy”, „La coeur en fête” i „La gospoda” (czyli francuską wersję piosenki „Jadą wozy malowane”) Mieszkając w Paryżu współpracowała z radiem i telewizją francuską oraz koncertowała w wielu krajach świata, m.in. w Kanadzie, Algierii, Maroku, a także w Niemczech. Na omawianej płycie, znalazły się utwory znane z trzech wspomnianych wyżej singli, a także trzy dodatkowe (m.in. „Kalinka”).

Spotkanie w Szczecińkiej Agencji Artystycznej rozpocznie się dziś (21.11) o godz. 18.00. Wstęp wolny.