Kilkadziesiąt projekcji filmowych, występy muzyczne, panele dyskusyjne oraz zajęcia dla najmłodszych. To program letniej edycji Szczecin Film Festival, która rozpocznie się już 12 czerwca i potrwa pięć dni. Na prawie wszystkie z tych wydarzeń wstęp jest wolny, a wśród jurorów konkursów są Agata Trafalska i Filip Springer!

Premiera na otwarcie

Ceremonia otwarcia SEFF odbędzie się 12 czerwca (środa) w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin. Podczas wieczoru, który poprowadzi Konrad Wojtyła, nastąpi m.in. premiera filmu dokumentalnego „Jestem z Doumga” w reżyserii Małgorzaty Frymus. To opowieść o pochodzącym z Senegalu, Amadou Sy, który mieszka w Stargardzie i przez wiele lat był tam radnym miejskim. Często jeździ do Afryki w swoje rodzinne strony. Twórcy filmu pojechali wraz z nim, by pokazać jedną z takich wizyt.

Shorty po raz dziewiąty

Podczas kolejnych dni będzie można zobaczyć projekcje konkursowe, które rozpoczną się od przeglądu Zachodniopomorskich Shortów.

- To krótkie formy filmowe, twórców związanych z naszym województwem. Pokażemy takie produkcje na naszym festiwalu już po raz dziewiąty - mówi Bartosz Wójcik, dyrektor SEFF. Podczas czwartkowego pokazu (13 czerwca) w Szczecińskim Inkubatorze Kultury zaprezentowane zostaną m.in. filmy „Koks” Karola Kołodzińskiego, „Świdwie Sanctus” Piotra Bińka oraz animacja „Początek świata” Pawła Kleszczewskiego i Kasi Zimnoch.

Konkurs klipów i Kolory w Akademii

14 czerwca w Akademii Sztuki POP SEFF, czyli konkurs klipów nadesłanych z całego świata, komentować będzie Agata Trafalska – reżyserka, malarka, producentka odpowiedzialna za sukces Korteza. Wśród zgłoszonych prac są m.in. filmy ilustrujące utwory zespołów Mgły, Chancha Via Circuito, Chevy czy Chorych. Pokazy zwieńczy występ debiutantów - zespołu Kolory, który jest wspierany przez wytwórnię Kayax.

Muzyka w filmie i świat w telefonie

Pokazy w ranach MUSIC SEFF (także w Akademii Sztuki), to projekcje nowych dokumentów dotyczących muzyki i muzyków. 15 czerwca w tym konkursie zobaczymy „You Idiot” Krisa Onga z Singapuru oraz „Dydonę i Eneasza w Jarosławkach” Doroty Petrus. Dzień później zaplanowano (w Technoparku Pomerania) prezentacje TELEFON ART, czyli filmów stworzonych za pomocą telefonu komórkowego. Kilkanaście produkcji z Niemiec, Francji, Iranu, Indii i innych krajów będzie oceniał bardzo ceniony reportażysta, Filip Springer, który jest jurorem tej sekcji festiwalu.

Zajęcia dla dzieci i młodzieży

Oprócz projekcji konkursowych przygotowano specjalny program dla młodszych kinomanów w ramach SEFF MINI. Od 12 czerwca w dziesięciu blokach w galerii Tworzę się (w gmachu 13 Muz) oraz Szczecińskim Inkubatorze Kultury, zorganizowane zostaną pokazy animacji i zajęcia z bajkoterapii dla najmłodszych. Propozycja dla starszych dzieci to warsztaty z tworzenia planu zdjęciowego, pisania scenariusza i reżyserii (obowiązują zapisy, koszt 8 zł).

Klasycy kina o mieście

Dodatkowe wydarzenia to m.in. wieczorne seanse klasyków kina pod hasłem Chillout Zone.

- Tradycyjnie pokazy zorganizujemy w pubie Cesky Film i będą to m.in. dzieła Sidneya Lumeta i Roberta Rodrigueza, powiązane tematem miasta w różnych wymiarach - zapowiada Wójcik.

Szczegółowy program znajdziecie w naszym kalendarzu wydarzeń: https://wszczecinie.pl/szczecin_film_festival_2019_program,id-30963.html?d=2019-06-12

Więcej informacji na stronie: http://www.szczecinfilmfestival.com/

Festiwal jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminę Miasto Szczecin i Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.