W piątkowy wieczór (29 maja) reprezentacyjny gmach szczecińskiej Filharmonii rozbłyśnie narodowymi barwami. To z okazji obchodzonego dziś Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Taka forma uczczenia zachodniopomorskich weteranów to pomysł 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest od 2012 roku, zawsze 29 maja. Z tej okazji, co roku jedno z miast – siedzib garnizonów wojskowych – jest gospodarzem tego święta. Z udziałem kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej odbywają się wtedy wojskowe uroczystości oraz piknik dla mieszkańców regionu, w którym odbywa się impreza. W 2014 centralne obchody organizowane były w Szczecinie, na Jasnych Błoniach. W tym roku uroczystości miały się odbyć w Lublinie, plany weteranów pokrzyżowała jednak pandemia koronawirusa.

– Postanowiliśmy, że w formie, która jest bezpieczna i nie wymaga zgromadzeń, a jednak widoczna, powinniśmy jednak zaakcentować szacunek dla weteranów właśnie tu, w Szczecinie. Bo to miasto i jego żołnierze w szczególny sposób byli i są wciąż zaangażowani w działaniach na misjach – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Poprosiliśmy dyrekcję Filharmonii w Szczecinie o oświetlenie tego pięknego, reprezentacyjnego gmachu w narodowe, biało-czerwone barwy.

Inicjatywę 14 ZBOT wsparły pozostałe jednostki wojskowe: 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana z jej podległymi jednostkami, które wielokrotnie brały udział w misjach m.in. w Iraku, Afganistanie, na Bałkanach czy w Afryce oraz 5. Pułk Inżynieryjny w Podjuchach, który także wielokrotnie wysyłał swoich żołnierzy do udziału w operacjach poza granicami kraju. I oczywiście Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych na Misjach Poza Granicami Kraju, jedyna taka pozarządowa organizacja w kraju, która zrzesza i pomaga rannym i poszkodowanym żołnierzom oraz ich rodzinom.

– Cieszymy się, że pamięć o nas, weteranach, szczególnie tych, którzy w trakcie wykonywania zadań w misjach doznali uszczerbku na zdrowiu, wciąż żyje wśród naszych kolegów-żołnierzy i cywilów. Ten akcent, jakże widoczny w Szczecinie wieczorem, 29 maja jest tego jasnym dowodem – mówi prezes Stowarzyszenia, Tomasz Kloc, były żołnierz 12. Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, pierwszy ranny w misji w Iraku.

Jak zaznacza Marcin Górka, rzecznik prasowy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, nie jest przypadkiem, że inicjatywa oświetlenia Filharmonii w Szczecie biało-czerwonymi barwami, wyszła właśnie od żołnierzy 14 ZBOT.

– Prawie połowa oficerów sztabu to także weterani, uczestnicy misji w Afganistanie, Iraku, Bośni, Kosowie, Kongo, w Czadzie, Libanie czy Syrii. Dowódca 14 ZBOT, płk Grzegorz Kaliciak dowodził obroną City Hall, ratusza w Karbali w 2004 roku. Wówczas, przez wiele dni i nocy, on i podlegli mu żołnierze odpierali ataki rebeliantów dowodzonych przez Muktadę as Sadra. W boju nie ucierpiał ani jeden polski żołnierz, a rebelianci musieli przerwać atak i odstąpić od oblężenia. Bitwa o City Hall, nazywana później „największą bitwą Polaków od czasu II Wojny Światowej” stała się potem tematem filmu pt. „Karbala” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Rolę ówczesnego kapitana Grzegorza Kaliciaka zagrał w nim Bartłomiej Topa – przypomina Górka.

Gmach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozbłyśnie w biało-czerwonych barwach tuż po zachodzie słońca, ok. godz. 21:00.

– Budynek Filharmonii stanowi rozpoznawalny element miasta, a jego podświetlenie jest elementem zwracającym uwagę mieszkańców – mówi Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie. – W miarę możliwości, podświetleniem elewacji włączamy się symbolicznie w akcje społeczne, charytatywne czy podkreślające wagę świąt, czy lokalnych inicjatyw. Tak też będzie i tym razem, 29 maja – dodaje.

Przed jednostkami wojskowymi w szczecińskich Podjuchach: 5. Pułkiem Inżynieryjnym oraz 14. Zachodniopomorską Brygadą Obrony Terytorialnej, a także 141. Batalionem 14 ZBOT w Choszcznie zawisły już banery „29 maja, Dzień Weterana - Szacunek i Wsparcie”. Z Inicjatywy Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami kraju i Klubu 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej na stronach internetowych i społecznościowych Klubu 12 DZ w Dzień Weterana zostanie udostępniona wystawa fotografii rannych i poległych na misjach polskich żołnierzy. W sumie, w misjach poza granicami kraju zginęło i zmarło 122 polskich żołnierzy.