Przez dwa najbliższe dni w Szczecinie rozbrzmiewać będzie muzyka popularna najwyższych lotów. To za sprawą rozpoczynającej się już dziś 13. edycji Festiwalu Młodych Talentów. W piątek w Starej Rzeźni zagrają młode zespoły wybrane przez jury pod przewodnictwem Katarzyny Nosowskiej spośród ponad 300 zgłoszeń. Najlepszych będzie można usłyszeć też w sobotę podczas wielkiego finału w Netto Arenie. Poza finalistami odbędzie się też koncert w wykonaniu popularnych polskich wokalistek – Edyty Bartosiewicz, Meli Koteluk, Julii Pietruchy, Pauliny Przybysz oraz Kayah.

Szczeciński Festiwal Młodych Talentów to wydarzenie o długiej tradycji, zapoczątkowanej w latach 60. ubiegłego wieku. W pierwszych edycjach wystąpili m.in.: Czesław Niemen, Kasia Sobczyk i Helena Majdaniec. Impreza ta powróciła w 2007 roku i od tego czasu znów jest ważnym wydarzeniem dla młodych artystów z całej Polski, szukających możliwości podpisania kontraktu płytowego.

Tegoroczna odsłona startuje już dziś, 18 października, w Starej Rzeźni na Łasztowni. Od godz. 18:00 na scenie zaprezentuje się 10 młodych wykonawców reprezentujących różnorodne gatunki muzyczne. O awans do ścisłego finału zawalczą: AlphaDog (Poznań), Duke of P Street (Warszawa), Eyelids (Zabrze), Frankenstein Children (Ząbkowice Śląskie), Hackard (Szczecin), PANIE (Łódź), Spear (Warszawa), Tony White (Łódź), Wasabi (Tarnów), Wołanie (Warszawa) oraz Wszyscy Jemy Chmury (Olsztyn). Wstęp na przesłuchania jest bezpłatny.

Wyboru finałowej dziesiątki dokonało jury w składzie: Katarzyna Nosowska, Paweł Krawczyk, Piotr Metz oraz Mery Spolsky. Ten sam skład wskaże też głównego zwycięzcę festiwalu.

Wielki finał

Koncert finałowy odbędzie się w sobotę, 19 października, w Netto Arenie. Początek o godz. 17:00. W pierwszej części programu zagrają trzy zespoły wyłonione w piątkowych przesłuchaniach konkursowych. Czeka ich nie lada wyzwanie – występ przed jury i liczną publicznością, na dużej scenie, z profesjonalną oprawą techniczną. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

W dalszej części wieczoru zagra zespół Hyper Son – zwycięzca Festiwalu Młodych Talentów w 2018 r. Hyper Son pełnił w tym roku rolę ambasadora wytwórni Kayax w ramach projektu „My Name Is New”. To świetna fuzja dobrej muzyki i scenicznego profesjonalizmu.

Po ich występie nastąpi kulminacyjny punkt festiwalu – ogłoszenie zwycięzcy. Werdykt tradycyjnie przedstawi Katarzyna Nosowska. Zwycięzca otrzyma wsparcie w rozwoju kariery ze strony wytwórni Kayax, skupiającej największe gwiazdy polskiej sceny pop, oraz nagrodę finansową od Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Koncert gwiazd polskiej muzyki

Wieczorny festiwal zakończy koncert „Women’s Voices – Kobiety ratują planetę” z genialną reprezentacją gwiazd polskiej muzyki: Edytą Bartosiewicz, Kayah, Julią Pietrucha, Melą Koteluk oraz Pauliną Przybysz. Wystarczy wspomnieć, że wszystkie panie razem czy w kooperacjach zdobyły ponad 50 nagród Fryderyka! Bilety w cenie 99 zł do nabycia na www.bilety.fm.

Kto nie będzie mógł dotrzeć do Netto Areny, może włączyć Program 3. Polskiego Radia – Piotr Metz będzie nadawał właśnie ze Szczecina. Słuchając „Trójki” będzie można też wygrać bilety na sobotni finał. Warto włączyć radio w piątek w godz. 14:00 – 15:00 oraz w sobotę w godz. 19:00 – 22:00.

Organizatorem wydarzenia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, partnerami: Kayax, Wysokie Obcasy, Co Jest Grane, Program 3. Polskiego Radia, sponsorami: EcoGenerator Szczecin i Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie.