Dzieje się w Szczecinie. Podpowiadamy, dokąd się dziś wybrać. Oto najciekawsze propozycje na niedzielny czas.

CMENTARZ W SZCZEGÓLE. SPACER Z MICHAŁEM REMBASEM

W niedzielę, 18 sierpnia, przewodnik Michał Rembas zaprasza na spacer po Cmentarzu Centralnym pod hasłem „Cmentarz w szczególe”. Zbiórka o godz. 10:00 przy Bramie Głównej. Spacer potrwa około 2 godzin. Koszt 10 zł, dzieci i młodzież za darmo. Wycieczka zostanie powtórzona o godz. 16:00. Szczegóły tutaj

SZCZECIŃSKI BAZAR SMAKOSZY w OFF Marinie na Pomorzanach

W niedzielę, 18 sierpnia, już od godz. 10:00 będzie można odwiedzać Szczeciński Bazar Smakoszy w OFF Marinie na Pomorzanach (ul. Chmielewskiego 18). Znajdziemy tu wszystko, co najlepsze: ekologiczne produkty, warzywa i owoce prosto od rolników i sadowników, zdrowe słodkości, lokalne przysmaki, potrawy przyrządzane przez szczecińskich gastronomików, przetwory z owoców i warzyw bez zbędnych dodatków, kosmetyki bez chemii. Targ śniadaniowy połączony z ekobazarem zaprasza w godz. 10:00 – 15:00. Wstęp i parking są bezpłatne. Więcej tutaj, a o fenomenie Szczecińskiego Bazaru Smakoszy przeczytacie tutaj

DLA DZIECI: KREATYWNE WARSZTATY „ŚMIECI CZY NIEŚMIECI” w OFF Marinie

Szczecińska Jadłodzielnia w niedzielę, 18 sierpnia, zaprasza na kolejne warsztaty dla dzieci z serii „Śmieci czy nieśmieci”. Spotkanie odbędzie się w godzinach 11:00-13:00 na terenie Szczecińskiego Bazaru Smakoszy w OFF Marinie przy ul. Chmielewskiego 18 na Pomorzanach. „Podczas warsztatów przekonujemy dzieci, i ich rodziców, że śmieci niekoniecznie trzeba wyrzucać. Zachęcamy do tego, żeby wykorzystać je do kreatywnej zabawy, jako materiały do tworzenia nowych rzeczy i zabawek” - zachęcają organizatorzy. W programie najbliższych warsztatów już tradycyjnie własnoręcznie wykonane na starych prześcieradłach gry przestrzenne „Kółko i krzyżyk” oraz „Guzikowe pchełki”, tworzenie portfelików z kartonów po sokach i mleku, tworzenie lampionów z małych słoiczków oraz wykonanie gry zręcznościowej z plastikowych butelek po mleku. Do tego kolorowanki na temat segregowania śmieci i opowieści o niemarnowaniu – żywności, ubrań, zabawek oraz tego, co czasem wydaje nam się nadawać już tylko do śmieci. Wydarzenie jest częścią projektu pt. "Ratuję - Nie marnuję!", który finansowany jest przez Program Społecznik na lata 2019-2021. Udział bezpłatny.

DLA DZIECI: LEGENDY POMORZA na Zamku Książąt Pomorskich

W niedzielę, 18 sierpnia, w samo południe na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się coniedzielne spotkanie z legendami. To wydarzenie kierowane do całych rodzin. Tym razem aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie – Justyna Litkowska i Maciej Litkowski – będą czytać legendy pt. „Po moście z tęczy” oraz „Sznur z trzema węzłami”. Legendy pochodzą z książki „Bursztynowe baśnie" Hanny Zdzitowieckiej. Spotkaniu będą towarzyszyć interaktywne zajęcia dla dzieci. Początek o 12:00 na zamkowym dziedzińcu. Wstęp bezpłatny.

KONCERT LIQUID MELODY w Różance

W niedzielę, 18 sierpnia, w szczecińskim Ogrodzie Różanym odbędzie się koncert zespołu Liquid Melody, który zaprezentuje aranżacje utworów z kanonu literatury muzyki jazzowej i utwory takich artystów jak m.in.: Frank Sinatra, Nat King Cole, Doris Day, Georg Gershwin czy Louis Armstrong. W składzie Liquid Melody: Maria Radoszewska - skrzypce, wokal, Ireneusz Leciejewski - gitara. Początek koncertu o godz. 12:00. Wstęp wolny.

KONCERT NA DZIEDZIŃCU: LESZEK ZALESKI QUARTET na Zamku Książąt Pomorskich

Również w niedzielę, 18 sierpnia, Zamek Książąt Pomorskich zaprasza na cotygodniowy koncert na dziedzińcu. Tym razem zaplanowano występ zespołu Leszek Zaleski Quartet, współtworzonego przez muzyków wywodzących się z wrocławskiego i poznańskiego środowiska artystycznego. Muzyka kwartetu jest nastrojową mieszanką jazzu i smooth jazzu z wyrazistą sekcją rytmiczną, z bogatymi improwizacjami gitary i fortepianu. Autorem kompozycji jest lider zespołu Leszek Zaleski, który swoje inspiracje czerpie z twórczości m.in. Pata Metheny'ego, Johna Scofielda czy Brada Mehldau'a. Początek koncertu na małym dziedzińcu Zamku o godz. 16:00. Wstęp bezpłatny.

KONCERT POPOŁUDNIOWY „MISTRZ I UCZEŃ” w 13 Muzach

W ramach OPERAMORE 2019, szóstej edycji mistrzowskich warsztatów wokalnych, które zaplanowano w Szczecinie w dniach 16 - 25 sierpnia, w niedzielę, 18 sierpnia, odbędzie się koncert popołudniowy zatytułowany „Mistrz i uczeń”. Koncert będzie miał miejsce w Sali Kominkowej Domu Kultury 13 Muz w Szczecinie. Wystąpią Aleksandra Novina - Chacińska - znakomita pedagog, laureatka międzynarodowych konkursów wokalnych i solistka operowa oraz młodzi śpiewacy – uczestnicy warsztatów. Przy fortepianie artystom towarzyszyć będzie prof. Ewa Szpakowska z Akademii Muzycznej w Łodzi. Początek koncertu o godz. 16:00. Wstęp wolny.

RÓŻANKOWA POTAŃCÓWKA w Różance

W niedzielny wieczór, 18 sierpnia, w szczecińskim Ogrodzie Różanym zaplanowano kolejną odsłonę uwielbianej przez mieszkańców potańcówki pod chmurką. Tym razem szykuje się zabawa wokół polskich przebojów, ponadczasowej klasyki i hitów nieco bardziej nowoczesnych. Za konsoletą DJ Dobry Człowiek. Początek o godz. 17:00, tańce potrwają do 20:00. Wstęp bezpłatny.

WYCIECZKI NA MOTORÓWKACH

Rejs motorówką to kolejna propozycja na udane spędzenie długiego weekendu. Łodzie można wypożyczyć np. z miejskiej wypożyczalni Żeglugi Szczecińskiej. Do dyspozycji mieszkańców jest sześć jednostek. Można je wypożyczać codziennie w godz. 10:00-19:00. Każda pomieści maksymalnie 5 osób. Do ich prowadzenia, z uwagi na niewielki silnik, patent motorowodny nie jest wymagany, co oznacza, że właściwie każda dorosła osoba bez kłopotów poradzi sobie ze sterowaniem łodzią. Przed rejsem załogi przechodzą jeszcze krótkie szkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa. Motorówkę można zarezerwować pod numerem telefonu: 734 401 410. Cena wypożyczenia łodzi, niezależnie od liczby osób, wynosi 70 zł za pierwszą godzinę, 60 za każdą kolejną godzinę oraz 400 zł za cały dzień. Więcej szczegółów tutaj 

ZWIEDZANIE PODZIEMNYCH TUNELI pod dworcem PKP

Długi weekend to idealna okazja, aby zwiedzić wielkie podziemia pod dworcem PKP w Szczecinie, zbudowane przez Niemców podczas II wojny światowej, przy wykorzystaniu podziemi XVIII-wiecznych fortyfikacji. Podziemne Trasy Szczecina zapraszają na specjalne wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie możliwe jest codziennie, a do wyboru są trzy różne opcje. W samo południe wyruszają wycieczki trasą "II Wojna Światowa". Uczestnicy przenoszą się w czasy alianckich bombardowań i odkrywają legendę niekończących się tuneli podziemnego miasta. O godz. 13:30 przewodnik oprowadza do wyboru trasą ”II Wojna Światowa” albo „Zimna Wojna”. W ramach tej drugiej można się przenieść w czasy PRL-u oraz zwiedzić m.in. centrum dowodzenia i ćwiczeń Obrony Cywilnej. Z kolei o godz. 15:00 zaplanowano zwiedzanie z dreszczykiem. Wycieczka po schronie odbywa się wówczas wyłącznie w świetle latarek. To propozycja dla całych rodzin z dziećmi w wieku co najmniej 7 lat. Każde oprowadzanie trwa około godziny. Wcześniejsze rezerwacje nie są wymagane. Bilety normalne kosztują 25 zł, ulgowe 20 zł i rodzinne 60 zł (2 rodziców + 2 dzieci). Dzieci do 5 lat zwiedzają gratis. Szczegóły tutaj

Te zwiedzania nie wymagają rezerwacji!:

12:00 Trasa II Wojna Światowa 1 godz.

13:30 Trasa Zimna Wojna 1 godz. albo

13:30 Trasa II Wojna Światowa 1 godz.

15:00 Zwiedzanie z Dreszczykiem (tylko z latarkami, uwaga drzwi otworzymy dopiero o 14:30)